LOCALINTERNational Programı

 

 

 

“Geleceğin Yerel Yöneticileri Türkiye’de Buluşuyor”

 

 

Uluslararası Yerel Yönetimler Staj Programı (LOCALINTERNational); yerel diplomasi ve yerel demokrasinin geliştirilmesi, Türkiye’deki yerel yönetim tecrübesinin paylaşılması ve bu alandaki işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla 2012 yılından bu yana Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenmektedir.

 

Avrupa, Afrika, Asya, Orta Doğu ve Güney Amerika ülkelerinden geniş bir katılımcı yelpazesine sahip olan ve yerel yönetimler ile ilgili olan Hukuk, İktisat, Şehir ve Bölge Planlama, Sosyoloji, Medya ve İletişim, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler gibi bölümlerde öğrenim gören son sınıf öğrencilerin ya da yeni mezun öğrencilerin başvuru yapabildiği program uluslararası bir eğitim ortamına sahiptir. Başvuru yapan öğrenciler not ortalaması ve İngilizce seviyesi gibi nesnel kritelere ek olarak programa ilişkin motivasyonları ile değerlendirilmektedir.

 

Öğrencilerin konaklama ve ulaşım masraflarının yanı sıra program kapsamındaki tüm ihtiyaçlarının Türkiye Belediyeler Birliği tarafından karşılandığı programda, geleceğin yerel liderleri için teorik eğitimlerin yanı sıra saha ziyaretleri ve sosyal-kültürel faaliyetler düzenlenmektedir.

 

Her yıl farklı bir temada gerçekleştirilen staj programında Türkiye yerel yönetim sistemi, yerel yönetimlerin temel değerleri, küresel ve bölgesel organizasyonlar, yerel demokrasi ve kardeş şehir ilişkileri gibi konuların yanı sıra yerel yönetimlerin uluslararası gündemindeki en önemli başlıklardan olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG), göç, akıllı kentler, sıfır atık ve yenilenebilir enerji gibi konular da işlenmektedir.     

 

LOCALINTERNational Programına 2012-2019 yılları arasında 57 farklı ülkeden toplamda 299 öğrenci katılmıştır.