Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Hareketlilik Haftası, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik eden, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde kutlanan bir Avrupa Komisyonu girişimidir.

Hafta süresince, belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşlarına ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesinin teşvik edilmesi amaçlanır.

2002 yılında ilk kez kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası'nın etkisi, hem Avrupa'da hem de tüm dünyada giderek artmıştır. Katılımcı belediyelerin yarısından fazlası, esas olarak hareketlilik yönetimi, erişilebilirlik ve yeni veya iyileştirilmiş bisiklet altyapısı tesislerine odaklanan projeler gerçekleştirmiştir. Hafta kapsamında, çokça bilinen “Arabasız Gün (Car-Free Day) etkinliği de yapılır.

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın ulusal koordinasyon görevini Türkiye Belediyeler Birliği yürütmektedir.

Avrupa Hareketlilik Haftası, her yıl bir tema ekseninde kutlanmaktadır. 2019 yılının teması, “güvenli yürüyüş ve bisiklet”  iken, 2020 yılının teması “Herkes için Sıfır Karbon Salınımlı Hareketlilik” olarak belirlenmiştir.

Gelecek yıllarda da farklı temalarda yola çıkacak olan Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım, ülkemiz belediyelerinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve tecrübe paylaşımı sağlayacaktır.


http://www.mobilityweek.eu/ internet adresine etkinlik yapacak şehirlerin, sivil toplum kuruluşlarının, işletmelerin veya okulların kaydı alınmaktadır. 2019 yılı için 50 ülkeden 3136 belediye hafta kapsamında etkinlik yapmıştır.

16-22 Eylül Haftası süresince sürdürülebilir hareketliliğe ilişkin en fazla farkındalığı yaratan belediyelere Avrupa Birliği Komisyonu tarafından ödül verilmektedir. Avrupa Hareketlilik Haftası (EMW) ödülleri, nüfusu 50.000 üzeri ve 50.000 altı belediyelere yönelik 2 kategoride verilmektedir. Ayrıca, Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı (SUMP) kategorisinde de ödül verilmektedir.

Komisyon ödülleri haricinde, Türkiye Belediyeler Birliği Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında faaliyet gerçekleştiren belediyelerimizi ödüllendirmektedir. Ödüller; büyükşehir belediyeleri, nüfusu 100 bin üzerinde olan belediyeler ve nüfusu 100 bin altında olan belediyeler olmak üzere üç kategoride verilecektir.

Ödüllerin amacı, başarılı kampanyaları tanıtmak ve sürdürülebilir kentsel hareketlilik alanında yerel eyleme olan ihtiyaca yönelik farkındalığı artırmaktır.

Avrupa Hareketlilik Haftası Kitapçığı; indirmek için tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi için: http://mobilityweek.eu/


İlgili Haberler:

Avrupa Hareketlilik haftası başlıyor

Avrupa Hareketlilik Haftası Basın Duyurusu

Avrupa Hareketlilik Haftası Tanıtım Toplantısı