Sıfır Atık Kongresi Çevrimiçi Panellerle Tamamlandı

Türkiye Belediyeler Birliği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen “Sıfır Atık ve Belediyeler Kongresi ve Ödül Töreni” etkinlikleri çevrimiçi panellerle tamamlandı.

 

Eşzamanlı olarak yapılan paneller, TBB sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlandı.

 

Başkanlar belediyelerde tecrübelerini paylaştı

 

Etkinliğin ilk paneli “Belediyelerde Sıfır Atık Uygulamaları” başlığında yapıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği panelde; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca yer alarak belediyelerinde hayata geçirdikleri projeleri ve tecrübelerini paylaştı.

 

Başkan Alinur Aktaş sıfır atığın önemini şu sözlerle anlattı: “Sıfır kelimesi hiç bu kadar değerli olmamıştı. Sıfırı biz değersiz ve etkisiz olarak görüyorduk ama bundan sonra sıfır çok değerli ve kıymetli olacak. Bazı projeler vardır ki ekiple hallolabilir ama sıfır atık konusu uygulamaları her kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla ülkedeki her bireyi ilgilendiriyor. Herkesin bu sürece katkı vermesi gerekiyor.”

Her nefes alan insan sıfır atığın parçası olduğunu belirten Aktaş, atık azaltma, geri dönüşüm, sera gazı emisyonu, sürdürülebilir enerji ve trafik yoğunluğunu azaltma çalışmalarını anlattı.

 

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, 700 binlik nüfusuyla Konya’nın en büyük ilçesi olarak 2007 yılından bu yana yapılan çalışmaları anlattı. Sıfır Atık Projesi ile hedeflerini büyüttüklerini söyleyen Pekyatırmacı, ilçede yapılan eğitim, atık toplama kumbaraları, kompost üretimi gibi çalışmaları paylaştı.

 

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, ilçede hayata geçirilen güneş enerji santralinden bahsederek binaların ve parkların güneş enerjisinden faydalandığını söyledi. Kılca, ilçede atık yönetimi ve eğitim faaliyetleri ile elde edilen tasarruflara değindi.

 

Sıfır Atık Projesi'ni “insanlığın ortak projesi” olarak nitelendiren Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, sıfır atığın, hem insani hem vicdani hem de halkın verdiği yetkiyle insanlığın geleceğine doğrudan katkı veren belediyelerin görev ve sorumluluğunda olduğunu aktardı. Kurdukları   50 kişilik özel çevre ekibiyle her eve giderek çöplerin bir değer ve ekonomi olduğunu tek tek anlattıklarını paylaşan Göksu, bu çalışmalarla yaklaşık 400 bin ton çöpün 40 tonu yerinde ayırmayı başardıklarını söyledi.

 

BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Bağlamında Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atık Paneli

 

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN) Türkiye Koordinatörü Bahar Özay moderatörlüğünde Bm Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Bağlamında Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atık Paneli de canlı olarak yayınlandı.

 

Panelde konuşmacı olarak; UN SDSN Türkiye Direktörü Dr. Tamer Atabarut, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, UNDP Türkiye İklim Değişikliği ve Çevre Portföy Yöneticisi Nuri Özbağdatli, Skd Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin ve Turmepa Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu alanlarında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

 

Yeni Dünya Düzeni - Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Paneli

 

Bir diğer panel “Yeni Dünya Düzeni - Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık’’ üzerine gerçekleştirildi. Prof. Dr. Aşkın Asan moderatörlüğünde yapılan panelde; Boğaziçi Üniversitesi, KAKAD Yönetim Kurulu Üyesi B. Aylin Alagöz, Tüm Atık ve Çevre Yönetimi Derneği Başkanı Muhammet Saraç, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu - Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Sektör Yöneticisi Elif Ceyda Torcu Özden, Itc Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur ve Geri Dönüşümcüler Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Uğur Çetin yer aldı.

 

“Sıfır Atık’’ sloganıyla doğa hassasiyetinin vurgulandığı panellerde yaptıkların çalışmalar hakkında bilgi veren ve geleceğe yönelik tavsiyelerde bulunan konuşmacılar, bu konuda farkındalık oluşturduğu için Türkiye Belediyeler Birliğine teşekkürlerini sundu.

 

 

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Paneli

 

Panelin Moderatörlüğünü Rec Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman üstlendi. Çevre vfe Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık ve Atık İşleme Daire Başkanı Sadiye Bilgiç Karabulut, Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Koordinatörü Ahmet Cihat Kahraman, Akademi Çevre A.Ş. Çevre Ve Atık Yönetimi Direktörü Cem Ferda Tunçer ve Arçelik A.Ş. Direktörü Fatih Özkadı’nın katıldığı panelde atık elektrikli ve elektronik eşyaların toplanması ve geri dönüşümü ile ilgili çalışmalar istişare edildi.

 

TBB sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan tüm panellerin kayıtları TBB YouTube kanalından ve aşağıdaki bağlantılardan izlenebilir.

 

"SIFIR ATIK KONGRESİ" Belediyelerde Sıfır Atık Uygulamaları 

 

"SIFIR ATIK KONGRESİ" Yeni Dünya Düzeni - Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Paneli

 

"SIFIR ATIK KONGRESİ" Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Bağlamında Döngüsel Ekonomi

 

"SIFIR ATIK KONGRESİ" Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Paneli