TBB Heyeti 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İçin Kıbrıs'ta

Kıbrıs Barış Harekatı'nın başladığı tarih olan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katılmak amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı Fatma Şahin ve beraberindeki belediye başkanları heyeti KKTC’de yerel yönetimler üzerine iş birliği temaslarında bulundu.

Türkiye Belediyeler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında, 11 Şubat'ta Lefkoşa’da imzalanan protokolün ardından Türkiye Cumhuriyeti belediyeleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti belediyeleri arasında ekonomik, sosyal ve kültürel alanda iş birliğini artırma amacına yönelik ziyarette; TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TBB Genel Sekreteri Doç.Dr.Birol Ekici, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse yer aldılar.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’ya yapılan ziyaretlerde ortak akla dayalı yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Başkan Şahin: “Kalkınma ve Demokrasi Yerel Yönetimlerde Başlıyor.”

TBB Başkanı Fatma Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği olarak bu ziyaretle hem Kurban Bayramını hem de , 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı kutlayarak , kardeş Kıbrıs Türk Halkıyla çifte bayram yapmaya geldiklerini belirtti.

Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti’nde altyapı belediyeciliği bitti. Sosyal ve kültürel belediyecilik ise yükselen bir değer. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken , “Yetim yoksul mağdur engelli muhtaç insanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesiyle başlattığı 94 ruhu, sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışının gelişmesine ön ayak oldu. Ardından, 83 milyona nüfus etti, sosyal devlet kavramını oluşturdu. Kalkınma ve demokrasi yerel yönetimlerde başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Belediyeler olarak, 94’te oluşturulan bu ruhun , sürekliliğini sağlamak için çalıştıklarını da kaydeden Şahin, pandemiden sonra oluşacak yeni dünya düzenine hazırlıklı olduklarını söyledi.

Yapılan ziyaretlerin ardından Fatma Şahin başkanlığındaki heyet, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın programlarına katıldı.

TBB Heyeti 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İçin Kıbrıs'taTBB Heyeti 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İçin Kıbrıs'taTBB Heyeti 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İçin Kıbrıs'taTBB Heyeti 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İçin Kıbrıs'taTBB Heyeti 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İçin Kıbrıs'taTBB Heyeti 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı İçin Kıbrıs'ta