TBB ve BM-Habitat Arasında İş Birliği Protokolü

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) arasında Türkiye’de sürdürülebilir kentleşmenin tesis edilmesi ve Yeni Kentsel Gündem’in uygulanmasında ortak çalışmaların yürütülmesi amacıyla iş birliği protokülü imzalandı.

Protokole TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile BM-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif imza koydu.

İmzalanan protokolün yerel kalkınma için çok önemli olduğunu ifade eden Şahin, “Yeni bir dünya kuruluyor ve hep birlikte buna hazırlanmamız lazım. Habitat’ın kuruluş felsefesi olan ekonomik, insani, çevrye duyarlı ve kültürel kalkınma bu protokolle daha da güçlenmiş olacak. Habitat’ın küresel gündemi olan yerel kalkınmada belediye başkanlarımızla bunu uygulamaktan çok mutlu olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte 1994 yılından itibaren Türk belediyeciliği çok büyük başarılara imza atmıştır. Hem bu yapılanları hem de Habitat’ın konu başlıklarını kendi uygulayıcılarımız olan belediyelerimize anlatma fırsatımız olacak.” şeklinde konuştu.

İş birliği için TBB’ye teşekkür eden BM-Habitat İcra Direktörü Maimunah Mohd Sharif, Türkiye’deki şehirlerle iş birliğini sürdürmek için yapılabilecekleri ve Türkiye’de belediyelerin iyi örneklerini diğer şehirlerle paylaşmak istediklerini belirterek “Birlikte eylem planımızı hazırlayacağız, birlikte çalışacağız. Covid-19 şehir yöneticileri için bir uyanış çağrısı oldu. Nasıl daha iyi olabiliriz bunu anlamak ve uzmanlığımız sizlerle paylaşmak hedefimiz.” dedi.

İmzalan protokol; Türkiye’de sürdürülebilir kentleşmenin tesisinde ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Yeni Kentsel Gündem’in uygulanmasında iş birliği çalışmalarının yanı sıra Yeni Kentsel Gündem’in uygulanmasında sosyal, fiziksel, çevresel ve ekonomik boyutlarına yönelik ortak faaliyetler yürütülmesini içeriyor.

TBB ve BM HABITAT Arasında İş Birliği ProtokolüTBB ve BM HABITAT Arasında İş Birliği ProtokolüTBB ve BM HABITAT Arasında İş Birliği ProtokolüTBB ve BM HABITAT Arasında İş Birliği Protokolü