“Değer Yaratmak için Akıllı Şehirler Raporu” Tanıtıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), EY Türkiye (Ernst & Young) ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) iş birliğinde hazırlanan Değer Yaratmak için Akıllı Şehirler raporunun tanıtım programı çevrim içi olarak yapıldı.

 

Programın açılış konuşmaları TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar tarafından gerçekleştirildi.

 

Raporun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Fatma Şahin, “Bilgi ekonomisini pratiğe dönüştürmezsek şehirlerimizi uygun şekilde yapılandıramazsak dünyadaki son nesil olabiliriz. Sonrasında torunlarımıza bırakacak bir dünya kalmayacak. Bu bir zorunluluk. Çok güzel bir rapor çıkt. İlgili bakanlıkların genelgeleri var. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde koordinasyon alt yapısı var. Herkes gayret gösteriyor ama en önemli şey şehirlerdeki uygulamalar. Eğer bunu çok hızlı ve doğru bir şekilde yapamazsak bu gayretler istediğimiz noktaya gelmeyecek ve verimlilik olmayacak. TBB olarak bu ekibin bir parçası olmaktan çok mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.

 

Çevreyle ilgili Avrupa Birliği (AB) uyum sürecinde hukuki düzenlemelerin hayata geçtiğini hatırlatan Şahin, kalkınma sürecine toplumun her kesiminin dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Şahin, küresel gündemi takip etmenin bir zorunluluk olduğunu aktararak, “Küresel gündemi yakalamak gerekiyor. Artık yeni bir dünya var. Hz. Mevlana; ‘Dün dünde kaldı cancagızım, bugün yeni bir şeyler söylemek lazım.’ diyor. Dünya artık yeni bir şeyler söylemeye çalışıyor. Yeni terminolojiler ve yeni anahtar cümleler var. Ekonomiden ekoloji nasıl geçeceğiz buna çalışmamız lazım.” diye konuştu.

 

Sadece ekonomik kalkınmanın yeterli olmadığını bunun insani kalkınma ve çevreye saygılı büyümeyle entegre edilmezse sorunların çözülemeyeceğini kaydeden Şahin, teknoloji ve dijitalleşmenin ülke kalkınmasındaki yerine işaret etti. İklim değişikliği, çevre, dijitalleşme, su yönetimi ve mülteci gibi başlıklara değinen Şahin, Gaziantep’te bu alanlarda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

 

Konuşmasında çevre sorunlarına değinen WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, şehirlerin ve belediyelerin ekonomilerinin ülkelerin ekonomik büyümesinde çok büyük önemi olduğunu söyleyerek artan şehirleşmenin birçok toplumsal ve çevresel sorunun da merkezinde yer aldığını belirtti. Bayar şu sözlere yer verdi: “Şehirlerde dönüşüm yaşanırken sağlıklı bir hayat döngüsü sağlayan doğanın durumu hiç iç açıcı değil. Bilim insanları bu dönemi “insan çağı” olarak adlandırıyor yani dünyanın hiçbir döneminde tabiatın üzerinde insan etkisi bu kadar yoğun hissedilmedi. En sıcak 18 yıl geçmiş 20 yıl içinde oldu. Yaşanan doğal afetlerden birtakım şeylerin doğru gitmediğini görüyoruz. Bunlarla başa çıkmak için şehirlere önem veriyoruz, belediyelerle iş birliği yapıyoruz.”

 

EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları ise giderek artan şehir nüfusu nedeniyle tüm paydaşların daha konforlu temiz ve sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri adına çalıştıklarını söyleyerek raporun hazırlanmasından emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

 

Lansmanda hazırlanan raporun tanıtımının yanısıra belediyeler için akıllı şehir uygulamaları ve teşvikler, atık yönetimi, döngüsel ekonomi gibi konu başlıkları tartışıldı.

 

“Değer Yaratmak için Akıllı Şehirler Raporu” Tanıtıldı“Değer Yaratmak için Akıllı Şehirler Raporu” Tanıtıldı“Değer Yaratmak için Akıllı Şehirler Raporu” Tanıtıldı“Değer Yaratmak için Akıllı Şehirler Raporu” Tanıtıldı