TBB ve Boğaziçi Üniversitesi İş Birliğiyle Sürdürülebilir Şehirler Çalıştayı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Boğaziçi Üniversitesi ortaklığıyla çevrim içi düzenlenen olan "Sürdürülebilir Şehirler İş Birliği Çalıştayı" TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu’nun açılış konuşmalarıyla başladı.

  

Boğaziçi Üniversitesine iş birliklerinden dolayı teşekkür eden Başkan Şahin, daha önce Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu’yu ziyaret ederek hem yapılan çalışmaları anlattıklarını hem de hangi başlıkta ortak çalışmalar hayata geçirilebileceğinin ön görüşmesini yaptıklarını söyledi. Sürdürülebilir şehirlerle ilgili teoriyle pratiği birleştiren bir çalıştayın yöneticilerin kendi yol haritalarını çizebilmeleri açısından önemli olduğunu kaydeden Başkan Şahin, Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

 

Geçen hafta OECD Kapsayıcı Büyüme için Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu'na davet edilmesine değinen Başkan Şahin, 36 ülkenin 60 şehrinin bulunduğu inisiyatife ilk kez Türkiye’den bir şehrin davet edildiğini belirterek OECD ile yapılan görüşmelerde Türkiye’deki belediyelerin yaptıkları çalışmaları ve iyi örneklerini paylaştıklarını ifade etti.

 

“Dünya nereye gidiyor? yeni dünyada anahtar kelimeler var. Şehirlerimizi akıllandırmamız, ‘insan yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla yeşil ekonomi, mobilite, yenilenebilir enerji gibi başlıkları şehirlerimizde uygulamamız gerekiyor” diyen Şahin, pandemiyle birlikte insani ve çevresel kalkınmanın öneminin daha iyi anlaşıldığını kaydetti. Dünyanın pandemi sürecinde küçülürken Türkiye’nin büyümeye devam ettiğini hatırlatan Şahin, turizm çalışmalarına da değinerek “Anadolu bir hazine. Turizme yıllarca deniz, güneş, kum olarak baktık. Son on yıldır kültürel turizm yükselen bir değer oldu.” dedi. Türkiye’nin tesisi ve tanıtım konusunda daha çok çalışması gerektiğinin altını çizen Şahin “Eyfel’e yılda 80 milyon kişi geliyor. 10 milyon kişiyi bu bölgeye çekebiliriz. Hocalarımızla birlikte stratejik planlama yapmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu: “Şehirlerin verimli ve etkin çalışması çok önemli. Bugün itibariyle baktığınızda şehirler ülkelerin neredeyse bütünü haline geliyorlar. O şehri çıkardığınızda ülke ekonomik olarak yok olma durumuna gelebiliyor. Mega şehirler üretimin büyük kısmını yapıyor.

 

Açılış konuşmasına Başkan Şahin’i yeniden TBB Başkanı seçilmesinden dolayı tebrik ederek başlayan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, 2007 yılında ilk defa dünya tarihinde şehirde yaşayan insan nüfusunun kırsalda yaşayan nüfusu geçtiğini söyledi. Göçün sebepleri yerine sonuçlarını tartışmanın daha önemli olduğunu ifade eden Bulu, “Şehirlerin verimli ve etkin çalışması çok önemli. Bugün itibariyle baktığınızda şehirler ülkelerin neredeyse bütünü haline geliyorlar. O şehri çıkardığınızda ülke ekonomik olarak yok olma durumuna gelebiliyor. Mega şehirler üretimin büyük kısmını yapıyor. Dünyada son bir senede ülkelerin büyümesi negatife döndü. Türkiye negatife dönmeyen nadir ülkelerde biri. Sağlık sisteminin bu konuda önemli bir etkisi var.” dedi. Şehirleri teknolojiyi kullanarak daha verimli çalıştırmanın önemine değinen Bulu, “Bizim akademik camia olarak belediyelerimizle bir araya gelip onların problemlerini çözmek önemli bir misyondur. Biz akademisyenler olarak problem arıyoruz, problem çözmeyi seviyoruz. Biz bu sorunları öğrendiğimi zaman bunları çözmeyi amaç ediniriz diye düşünüyorum. Bu problemler çözüldükçe insanların daha rahat yaşaması için güzel işler yapacağımızı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

İki gün sürecek çalıştayda afet yönetimi, sıfır atık yönetimi, iklim eylem planı, akıllı şehir uygulamaları gibi konu başlıkları tartışılacak ve çalıştay sonunda Boğaziçi Üniversitesi ile proje geliştirmek isteyen belediyeler için sanal oda imkanı sunulacak.

TBB ve Boğaziçi Üniversitesi İş Birliğiyle Sürdürülebilir Şehirler ÇalıştayıTBB ve Boğaziçi Üniversitesi İş Birliğiyle Sürdürülebilir Şehirler ÇalıştayıTBB ve Boğaziçi Üniversitesi İş Birliğiyle Sürdürülebilir Şehirler ÇalıştayıTBB ve Boğaziçi Üniversitesi İş Birliğiyle Sürdürülebilir Şehirler Çalıştayı