Fatma Şahin Yeniden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Seçildi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) 2021 Yılı Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yeniden TBB Başkanlığına seçildi.

 

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla Ankara’da yapılan toplantıda çok sayıda belediye başkanı ve meclis üyesi de hazır bulundu.

 

Toplantıya yoğun programından dolayı katılamayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da bir telgraf ileterek desteklerini bildirdi.

 

Açılış konuşmasına Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a teşekkür ederek başlayan Başkan Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çocukların pandemi sürecinde aksayan eğitimlerinin telafisine yönelik hayata geçirilen projenin çok önemli olduğunu kaydederek bu süreçte belediyelerin öğrencilerin eğitimine destek veren çalışmalarına değindi. 

 

Şahin: “‘Birlikte rahmet var’ anlayışıyla çalışan bir birliğiz”

 

Türkiye Belediyeler Birliğinin Cumhuriyet tarihinin en güçlü kurumlarından biri olduğunun altını çizen Şahin, “Birliğimiz, ‘demokrasi yerelde başlar’ anlayışıyla herkesin masada olduğu, herkesin görüş ve fikirlerini paylaştığı bir birliktir. Büyük bir küresel sorunla karşı karşıya kaldığımız bu süreçte çözüm odaklı, ‘birlikte rahmet var’ anlayışıyla çalışan bir birliktir. Bu birliği kuran bugüne kadar getiren herkese şükranlarımı sunuyorum. Bugün aramızda olmayan başkanlarımızı rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Dünyanın zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Şahin, “Hepimiz zamanın ve mekânın şahitleriyiz. Küresel bir sorunla karşı karşıyayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ulusal bir mücadele veriyoruz. Bugün yine çıkacak Bakanlar Kurulu kararlarını bekliyoruz. Çıkan genelgelerin en önemli uygulayıcısı belediyeler. Çok zor bir dönem; gelirler azaldı, giderler arttı, beklentiler yüksek. Toplumun iyileşmesi lazım. Bütün belediyelerimizin bu dönemde ‘sevgiyle, paylaşarak, birlikte iyileşeceğiz’ düşüncesiyle nasıl bir gayret gösterdiğine şahidiz. Tünelin ucu göründü. Allah’ın izniyle bu süreçten en az zararla çıkacağız.” dedi.

 

Şahin: “TBB olarak büyük bir eğitim ordusuyuz”

 

Pandemiden sonra yeni bir dünyanın kurulduğunu kaydeden Şahin, yeni dünyaya şimdiden hazırlanmak gerektiğine işaret ederek Türkiye Belediyeler Birliğinin bakanlıklarla iş birliği halinde yürüttüğü; Akıllı Şehirler, Yeşil Şehirler, Sıfır Atık, Gıdanı Koru; Sofrana Sahip Çık, Çocuk Dostu Şehirler gibi başlıklardaki çalışmalara değindi. TBB’nin eğitim faaliyetleri hakkında bilgiler paylaşan Başkan Şahin, “Belediyeciliğin bir okulu yok. Büyük bir tecrübe istiyor. TBB olarak büyük bir eğitim ordusuyuz ve belediyecilerimiz için mütemadiyen eğitimler yapıyoruz. Dünya artık bilgi ekonomisini konuşuyor. Benim çok sevdiğim bir söz var; ‘Bilgi güçtür, iktidar yapar’. Medeniyetler tarihine baktığımızda kim o dönemin bilgisini elinde tutuyorsa o dünyanın sözünü söylüyor. Dünyanın 10. Büyük ekonomisi olma gibi bir hedefimiz varsa bilgi toplumu olmak zorundayız ve beşeri sermayeye yatırım yapmak zorundayız.” diye konuştu.

 

Şahin: “Şampiyon Başkanlar daveti Türkiye’de belediyeciliğin geldiği noktayı gösteriyor”

 

OECD Kapsayıcı Büyüme için Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu’na davet edilmesine değinen Başkan Şahin, küresel gündemi yakalamanın zorunluluk olduğuna vurgu yaparak; “Geçen hafta Paris’te 37 ülkenin 63 belediye başkanının olduğu şampiyonlar liginde ilk kez Türkiye’den Gaziantep bu kategoriye dahil edildi. Bu aslında benim şahsıma değil, Belediyeler Birliğine, buradaki her bir başkanımıza. Bu davet Türkiye’de belediyeciliğin geldiği noktayı ve Sayın Cumhurbaşkanımızla 1994 yılında atılan tohumun artık küresel ölçekte kabulünü gösteriyor.” şeklinde konuştu.

 

Bakan Selçuk: “Bütün belediyeler çocukların eğitim, öğretim ve sosyal hayatlarını nasıl güzelleştiririz, diye çok büyük bir gayet sarf ediyorlar.”

 

Toplantıya belediyelere teşekkür etmek üzere katıldığının altını çizen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bütün belediyeler çocukların eğitim, öğretim ve sosyal hayatlarını nasıl güzelleştiririz, nasıl iyileştiririz nasıl destek oluruz diye çok büyük bir gayet sarf ediyorlar. Bu gayretleri sürekli izliyoruz. Karşılıklı temas ve iş birliği halindeyiz. Böyle bir küresel salgın döneminde eğitimin önemi aslında çok daha bilinçli bir şekilde açığa çıktı.” dedi.

 

Selçuk: “Belediyelerimize sonsuz teşekkür borçluyuz”

 

Belediyelerin pandemi sürecindeki eğitim çalışmalarını hatırlatan Bakan Selçuk, “Okulların sadece bilimsel bilgilerin kazanılması olmadığı çocukların birbirileriyle etkileşim kurması, okula gitmesinin, sosyalleşmesinin, arkadaşlıklarının, öğretmen-veli ilişkisinin ne kadar kritik olduğunu ve bu toplumun yaşama sevinciyle mutluluğuyla ilgili olduğunu çok rahatlıkla görme imkânımız oldu. Yeniden toparlanma ve yeniden düşünme fırsatımız oldu. Sizlerin de bu konudaki destekleri; tablet desteği, diğer sosyal destekler, bir takım eğitim yayınlarının bastırılması, dağıtılması vs gibi. Bunların her biri için sonsuz teşekkür borçluyuz, sağ olun var olun.” dedi.

 

Selçuk: “Dünyada en çok eğitim yayını yapan ülke Türkiye”

 

Milli Eğitim Bakanlığının pandemi sürecindeki çalışmalarına değinen Bakan Selçuk konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Bakanlık olarak dünyanın bütün eğitim bakanlıklarını izliyoruz. Hangi ülke ne yapıyor buna bakıyoruz. Sayısal verilere bağlı olarak görülen o ki; dünyada televizyon kanalı kurabilen üç dört ülke var. En çok yayın yapan ülke de Türkiye. EBA internette dünya birinciliğimiz var biliyorsunuz. En çok ziyaret edilen eğitim sitesi birinci olmak gurur veriyor bize. Daha da ileri aşamalara doğru gidiyoruz, daha iyisini yapacağız her beraber.” dedi.

 

Öğretmen eğitimi konusunda yüzde 1000’lerin üzerinde bir artış olduğu bilgisini paylaşan Bakan Selçuk, hizmet içi eğitimde arz temelli bir yaklaşımdan talep temelli bir yaklaşıma geçtiklerini söyledi. 2 milyon 300 bin öğretmene eğitim verdiklerini söyleyen Bakan Selçuk yarın itibariyle öğrencilerin aksayan eğitim-öğretimlerinin telafisine yönelik hayata geçirecekleri ulusal destekleme programı hakkında bilgiler verdi. Bakan Selçuk, telafi programıyla ilgili belediyelerle bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduklarını da aktararak “Destekleriniz için peşin peşin şükranlarımızı sunuyoruz. Sizlerin yaptığı eserleri gördükçe kıvanç duyuyoruz. Çocuklarımızın geleceği için ortaya koyduğunuz bu enerji için şimdiden teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

Konuşmaların ardından kürsüye gelen TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici 2020 Yılı Faaliyet Raporuna ilişkin meclisi bilgilendirdi. Toplantı çerçevesinde gündem maddeleri görüşülerek oy birliğiyle karara bağlandı. Görüşmelerin akabinde encümen üyelerinin seçimine geçildi. Yapılan oylama neticesinde mevcut encümen üyeleri yeniden göreve seçildi.

 

TBB Encümen Üyeleri de Yeniden Seçildi

 

Yapılan oylama neticesinde encümen üyeleri belirlendi. Buna göre; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkkılıç, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz TBB encümen üyeliğine seçildi.

Fatma Şahin Yeniden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı SeçildiFatma Şahin Yeniden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı SeçildiFatma Şahin Yeniden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı SeçildiFatma Şahin Yeniden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı SeçildiFatma Şahin Yeniden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı SeçildiFatma Şahin Yeniden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı SeçildiFatma Şahin Yeniden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Seçildi