Başkan Şahin Belediyecilik Tecrübelerini Anlattı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü tarafından düzenlenen “Türkiye’de Yerel Yönetimler, Kentleşme, Kentsel Dönüşüm ve Yerel Kalkınmada Belediyelerin Rolü” konulu seminerde TBB ve Gaziantep deneyimlerini paylaştı.

 

Çevrim içi yapılan seminere katılan Başkan Şahin, “Teori ve pratiği ne kadar birleştirebilir ve genelle yereli ne kadar örtüştürebilirsek o kadar başarılı olacağız. Dünyadaki değişime bakacak olursak bunu yapanların çok başarılı olduğu dünya modelleri var. Hep birlikte bu gayreti göstereceğiz ve birlikte başaracağız.” dedi. Göreve geldiği ilk yıllarda bir mühendis olarak‘ölçmediğiniz şeyi düzeltemezsiniz’ bakış açısıyla önce ölçüp sonra yeni hedefler belirlediklerini aktaran Şahin, Gaziantep’te uygulanan iklim, imar ve ulaşım master planlarına ilişkin bilgiler paylaştı.

 

Şehrin rekabet etme gücünü artırmaya yönelik çalışmalar ile kentsel dönüşüm, göç, eğitim ve sağlık alanlarında hayata geçirilen projelere değinen Şahin, insani kalkınma ve çevresel kalkınmanın önemine dikkat çekerek, “Ekonomik kalkınmayı insani ve çevresel kalkınmayla geliştiremezsen bir şeyler eksik kalıyor. Pandemiyle birlikte bunun ne kadar önemli olduğu ve sınırların kalktığı bir dünyada bunun gereğinin yapılması gerektiği görüldü. Dünya Ekonomik Forumu dünya risk haritasını çıkarırken bulaşıcı hastalıklar, su yönetimi, bitki çeşitliliği ve küresel ısınma gibi başlıkların artık dünyayı bekleyen en büyük riskler olduğunu ve herkesin bu riskleri yönetecek şekilde güçlü yönetişimi hayata geçirmek zorunda olduğunu söyledi.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Başkan Şahin Belediyecilik Tecrübelerini AnlattıBaşkan Şahin Belediyecilik Tecrübelerini AnlattıBaşkan Şahin Belediyecilik Tecrübelerini Anlattı