Türkiye – Çekya Afet Riski Azaltma Çalıştayı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Çekya Büyükelçiliği iş birliğinde Afet Riski Azaltma Çalıştayı düzenlendi.

 

Doğal afetlere yönelik hazırlık süreçlerinin ve afet risk azaltımının istişare edildiği çalıştay 28 Nisan’da düzenlenirken, açılış konuşmaları; Çekya Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, AFAD Başkan Vekili Hamza Taşdelen ve TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından yapıldı.

 

Çekya Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, 1999’daki depremde Türkiye’nin ağır bir yara aldığını ifade etti ve o dönem Çekya olarak yardıma gelen ekip içerisinde kendisinin de yer aldığını söyledi. Program kapsamında Çekya’dan yapılacak sunumları aktaran Vacek, “Afet risk azaltımıyla ilgili Çek Cumhuriyeti’nde neler yapıldığını dinleyeceğiz. Risk azaltma stratejisiyle alakalı bilgileri bize iletecekler. 1999’daki depremde geç de olsa yardıma gelebilmiştik. Günümüzde afetlere müdahale hizmetlerimiz daha da gelişti” diyerek, afet sonrası yapılacaklarla ilgili deneyimlerini aktardı.

 

AFAD Başkan Vekili Hamza Taşdelen ise “Sayın büyükelçinin 1999 vurgusu ve gelinen noktayla ilgili söylemleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Türkiye afet yönetim otoritesinin başkanı olarak aranızda bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Hem Çekya’nın hem de Türkiye’nin afet yönetimi konusunda tecrübelerini paylaşacağı çalıştayımızın tüm katılımcılar için faydalı geçeceğine inanıyorum” dedi. Taşdelen, AFAD’ın risk azaltma faaliyetlerinden bahsederek, “AFAD; enerji ve mesaisinin çoğunu afet öncesi önleme ve risk azaltma çalışmalarına yoğunlaştıran ve afetlerin olumsuz etkilerinin önlenmesi için yüzünü afet öncesine çevirmiş olan bir kurumdur” şeklinde konuştu.

 

TBB Başkanı Fatma Şahin ise AFAD Başkanının destekleriyle bu çalışmayı başlattıklarını belirtti. Şahin, “Kıymetli büyükelçimizi ziyaret ettiğimiz zaman böyle bir çalışmayı ülkeler arası örnek bir çalışma olarak yapabileceğimizi söyledi. AFAD başkanımızın da destekleriyle bu güzel çalışmayı başlatmış olduk. Bütün dünya şunu biliyor ki küreselleşmeyle sınırların kalktığı bir dünyadayız ve bu dünyada şehirlerimizi daha dirençli, daha sağlıklı şehirlere dönüştürmemiz gerekiyor. Bu konuda koruyucu, önleyici tedbirler ve eğitim en önemli başlıklarımız. TBB olarak 800 bin belediye çalışanımıza yönelik afet eğitimlerini başlattık. Birlikten güç doğar anlayışıyla bu çalışmaları yapıyoruz. İnşallah bu güçlü iş birliği sonucunda çıkacak olan rapor da hepimize yol gösterici olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Açılış konuşmalarının ardından Çekya İtfaiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sivil Acil Durumlar Hazırlık Birimi Amiri Jiri Musilek “Çekya İtfaiye Teşkilatının Görev ve Misyonu”, Kriz Yönetimi Birim Amiri Martin Tilcer “Çekya’nın Ulusal, Bölgesel ve Yerel Düzeyde Krizle Mücadele Sistemi”, Çekya Mesleki Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof.Dr. Pavel Danihelka “Çek Cumhuriyeti’nde Afet Riski Azaltma Çalışmaları”, Çekya Yerel Eylem Grubu Ulusal Ağı Başkan Yardımcısı Marek Hartych “Afet Riski Azaltma Yöntemlerinin Yerelde Uygulanması”, AFAD Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanı Abdülkadir Tezcan “Türkiye’de Afet Riski Azaltma Çalışmaları” başlıklı sunumlarını yaptı.

 

Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Prof.Dr. Pavel Danihelka, “Çok olumlu duygulara kapıldım. İki ülke arasında afetlere müdahalede benzerlikler gördüm. Türkiye ve Çekya küresel afet azaltma örgütlerinin üyesi. Türkiye’nin Afet Azaltma Forumu’nda ev sahipliği yaptığını hatırlıyorum. Gelecekte bizim karşımıza farklı riskler çıkabilir ama ortak akılla geleceğe daha güçlü yol alabiliriz.” dedi.

 

Çalıştay iki ülke temsilcileri arasında yapılan istişare ve tecrübe paylaşımı ile sona erdi.

Türkiye – Çekya Afet Riski Azaltma ÇalıştayıTürkiye – Çekya Afet Riski Azaltma Çalıştayı