23 Nisan’da Çocuk Dostu Şehirler Tartışıldı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programları kapsamında, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve UNICEF iş birliğinde düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonun da desteklediği "Çocuk Dostu Şehirler Etkinliği" çevrim içi olarak yapıldı.

 

Kent yaşamında çocuk ve çocuk dostu şehirleşme anlayışının geniş bir yelpazede tartışıldığı etkinlikte; TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz açılış konuşmalarıyla yer aldı.

 

Şahin: “Bugün münasebetiyle çocuk dostu şehirlerle ilgili örnek fikir ve proje yarışmasını açtık”

 

Çocukların ülke geleceğindeki yerinin önemine vurgu yapan Başkan Şahin “101 yıl önce Meclisi kuran irade Mustafa Kemal Atatürk bir taraftan da çok anlamlı bir şekilde bunu çocuklarımız için bir bayrama dönüştürmüştür.” Dünyanın çok zor bir dönemden geçtiğini hatırlatan Şahin “Hepimiz zamanın mekânın şahitleriyiz. Bugünü bir bayram sevinciyle kutlarken diğer taraftan meseleleri analiz edeceğimiz, mevcut durumun tespitlerini iyi yaparak güçlü ve zayıf taraflarımızı gözden geçireceğimiz bir gün olmasından dolayı çok önemli buluyoruz.” sözlerini kullandı.

 

TBB tarafından 23 Nisan münasebetiyle “Çocuk Dostu Şehirler Fikir ve Proje Yarışması” başlatıldığının müjdesini veren Başkan Şahin “Bugün münasebetiyle çocuk dostu şehirlerle ilgili örnek fikir ve proje yarışmasını açtık. Belediyelerimizin çok güzel çalışmaları var. Belediyelerimiz zaten çok güzel çalışmalar yapıyorlar yakinen biliyorum. Bu çalışmaları daha da güçlendirecek projeleri varsa bunları bize gönderirlerse mutlu olacağımızı ifade etmek istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

Dünyada yaşanan sorunlardan etkilenen en dezavantajlı grubun çocuklar, kadınlar ve engeliler olduğuna işaret eden Şahin, “Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Eylem Planında ekonomik kalkınmayla birlikte insani kalkınma çalışmalarıyla eşitsizliğin önlenmesi, fırsat eşitliği verilmesi ve dezavantajlı durumları kaldırmak için büyük bir gayret gösteriyor. UNICEF çok ciddi çalışmalar yapıyor. Biz de bu çalışmaların en büyük paydaşıyız.” şeklinde konuştu.

 

Regina De Dominicis: “Kentsel hizmet programlarının ve kaynakların çocukların İhtiyaçlarına göre uyarlanması çok önemli”

 

UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis şunları söyledi: "UNICEF olarak, Türkiye’deki şehirleri daha çocuk dostu, kapsayıcı ve güçlü olmaları yönünde desteklemekten ve diğer paydaşları da bu konuda cesaretlendiriyor olmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Benimsediğimiz bütüncül yaklaşım ışığında ortaklarımızla beraber şehirleri çocukların güvende olduğu, seslerini duyurabildikleri ve her anlamda beslenebildikleri yerler yapmak için çalışıyoruz."

 

Büyükelçi Meyer-Landrut: “Çocukları iyi dinlemek ve katkılarını ciddiye almak gerekiyor”

 

Her çocuğun sahip olduğu potansiyeli ortaya koyacak fırsatlara sahip olarak büyümesi gerektiğinin altını çizen AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, çocuklarla ilgili yapılan çalışmalarda çocuk katılımının önemine dikkat çekerek mart ayı itibariyle, vatandaş ve çocuklarla istişare içerisinde hazırlanan çocuk haklarıyla alakalı kapsamlı bir stratejinin Avrupa Komisyonundan geçtiğini açıkladı. Çocuklarla ilgili çalışmaların çocuklarla birlikte yapılması gerektiğini altını çizen Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Çocuklar ve gençler toplumun geleceğine ve geliştirilmesine büyük katkıda bulunabilirler. Çocukları iyi dinlemek ve katkılarını ciddiye almak gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

 

Yavuz: “Çocuklar için bir şehir planlayacaksak o şehri onların görmeliyiz.”

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ise çocukların okul öncesi ve sonrasındaki dönemde içinde bulundukları çevresel şartların gelişimlerinde  çok önemli rol oynadığını kaydetti. Çocukların özgür olabildikleri, ağaca tırmanıp bisiklete bindikleri, komşularını tanıdıkları, eğlenerek öğrendikleri; güvenli, aile odaklı yaşamlarının olduğu, eşit fırsatların sunulduğu şehirleri “çocuk dostu kent” olarak tanımlayan Yavuz,  “Bir şehrin çocuk dostu olduğunu anlamanın en kolay yolu kaldırımlarında bebek arabasıyla gezebilmektir.  Biz bebek arabasıyla rahatça gezebiliyorsak o şehirde çocuklar da minik ayaklarıyla rahat gezebiliyorlar demektir. Çocuklar için bir şehir planlayacaksak o şehri onların görmeliyiz. Yolları, sokakları, caddeleri 1 metre civarındaki çocuğun gözünden yeniden keşfetmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

 

Etkinlik çerçevesinde düzenlenen olan “Çocuk Dostu Şehir Yaklaşımı” başlıklı oturumun moderatörlüğünü Prof. Dr. Aşkın Asan üstlenirken; Ak Parti Kocaeli Milletvekili, Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, UNICEF Sosyal Politikalar Bölüm Başkanı Emre Üçkardeşler, Uluslararası Çocuk Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tomris Türmen ve Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Beyza Nur Çelikçi oturumda konuşmacı olarak yer aldı.

 

Programın tekrarını izlemek için tıklayın.

23 Nisan’da Çocuk Dostu Şehirler Tartışıldı23 Nisan’da Çocuk Dostu Şehirler Tartışıldı23 Nisan’da Çocuk Dostu Şehirler Tartışıldı23 Nisan’da Çocuk Dostu Şehirler Tartışıldı23 Nisan’da Çocuk Dostu Şehirler Tartışıldı