Belediyelerde Gıda Bankacılığı Tartışıldı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Gıdanı Koru - Sofrana Sahip Çık Kampanyası kapsamında düzenlenen “Belediyelerde Gıda Bankacılığı Çalıştayı” tamamlandı.

 

Toplantının açılış konuşmaları Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Dr. Viorel Gutu tarafından yapıldı.

 

Şahin: “Temiz suya ulaşamadığı için beş yaşına gelmeden ölen çocuklar var”

 

Toplantının dayanışma, kardeşlik ve paylaşmanın maksimum düzeye çıktığı Ramazan ayında yapılıyor olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Fatma Şahin, “Zekâtın, fitrenin, ‘komşusu açken tok yatanın bizden değildir’ anlayışının, veren elin önemli olduğu bir aydayız.  Bugün konuştuğumuz konuda da temel zihinsel dönüşüm, medeniyet mirasımızın bize verdiği en büyük güç. Buna bütün dünya bugün sosyal sorumluluk diyor ama kendi inanç değerlerimiz ve medeniyet kodlarımızda bu değerleri özümsemiş, yaşamış ve bunu yapanla yapmayanın ayırt edildiği bir hayat sınavındayız.” dedi.

 

Dünyada sosyal adalet ve sosyal barışla ilgili sorunların olduğuna değinen Şahin “Temiz suya ulaşamadığı için beş yaşına gelmeden ölen çocuklar var. Bir yanda 1 doların altında gelirle açlıkla mücadele ederken diğer yanda 10 kişiden biri de obeziteyle mücadele ediyor. Sosyal barışın bozulduğu dünyada Türkiye olarak uluslararası ve kendi kurumlarımızla söylememiz ve yapmamız gereken çok önemli bir alan bu.” dedi. Şahin,  pandemi sürecinde insani ve çevresel değerlerin öneminin daha iyi anlaşıldığının altını çizerek “Toprakla başlayan gıda güvenliğinin, kendi kendine yetmenin, tedarik zincirinin petrol kadar altın kadar önemli olduğunu ve bunun doğru yönetilmesi gerektiğini pandemi süreci bize gösterdi.” ifadelerini kullandı.

 

Şahin: " 'Belediyelere gıdanı korumayla ilgili bir fikrin varsa bizimle paylaşın.’ diyoruz"

 

TBB olarak “Gıdanı Koru Yarışması”nı başlatacaklarını açıklayan Şahin, “‘Belediyelere gıdanı korumayla ilgili bir fikrin varsa bizimle paylaşın’ diyoruz. Güçlü bir danışma kurulumuz var. Bu başvurular değerlendiriliyor ve derece alanlara destek veriliyor. Bir yıl içinde hayata geçirenlere de daha büyük mali destek veriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Şahin: “Tek başına gıda israfı diye bakmayın bu bir kalkınma projesi”

 

Zihinsel dönüşümün gerekliliğine işaret eden Şahin: “Her şey mutfakta başlıyor, her şey evin hanımında başlıyor. Eline aldığı ürünü yalnızca organik ve inorganik diye ayırtmayı başarırsak, bizim hanımlarımız çok akıllı yeter ki onlara anlatalım zaten yarıya indireceğiz bu israfı. Önce karıştırıp sonra ayrıştırmanın maliyeti de olağanüstü fazla. Her şeyin başı zihinsel kodlar. Belediyeler olarak iyi uygulamaları çoğaltmamız gerek. Evin gündemine biz bunu almazsak bunu çözemeyeceğiz. Tek başına gıda israfı diye bakmayın bu bir kalkınma projesi.” ifadelerine yer verdi.

 

Belediye başkanı olarak gıda bankacılığıyla ilgili sahada yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini paylaşan Şahin, TBB olarak bu konuda görevlerinin farkında olduklarını ve belediye başkanlarıyla birlikte bu büyük bakışın her noktasında yanında ve yakınında olduklarının altını çizdi.

 

Bakan Pakdemirli: “İkramı değil israfı önleyecek alışkanlıklarımızı öne çıkarmamız gerekiyor”

 

Kampanya hakkında detaylar aktaran Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kampanyanın en önemli paydaşının belediyeler olduğunu söyleyerek kampanyaya güçlü bir farkındalık ve geniş bir katılım sağlandığı kaydetti. Bakan Pakdemirli “Gıda ve tarım yoksa yaşamda olmaz. Böylesine hayati öneme sahip olan bu kıymeti de israf etmek olmaz. Tarım ve gıda üretimi zahmetli, zor ve kadim bir iştir. Tahminlere göre 2050 yılında dünya nüfusu 10 milyar olacak. Ülke nüfusumuz ise 105 milyonu geçecek. 2050’deki bu talebi karşılamak için bugüne göre yüzde 60 daha fazla gıda üretimi gerekiyor. Bunun için de yüzde 15 daha fazla su gerekecek. Hem daha çok üretmek hem de ürettiğimiz gıdayı israf etmemek zorundayız.” dedi.  Bugün dünyada insanların bir kısmı yoklukla mücadele ederken neredeyse 1 milyar insanın obeziteyle 2 milyar insanın da aşırı beslenmeye bağlı sağlık sorunlarıyla savaştığını belirten Pakdemirli, her yıl üretilen gıdanın 3'te 1'i israf edildiğinin altını çizdi.

 

Kampanya kapsamında katılımcılara “sofranasahipcik.com” internet adresine girerek gıdayı israf etmeme sözü vermelerini isteyen Pakdemirli, 12 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomi Reform Programı Eylem Planında gıda kaybı ve israfının yer aldığını söyleyen Pakdemirli, alt eylemlerde gıda bankalarını daha cazip hale getirmek ve yaygınlaştırmak gibi maddelerin yer aldığını bildirdi.

 

“Gıda bankacılığı gıda israfının önüne geçmek için en etkin silahımız.” diyen Pakdemirli, “İkramı değil israfı önleyecek alışkanlıklarımızı öne çıkarmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

 

Demircan: “İktisat az şeyi çoğaltır israf çok şeyi azaltır"

 

Gıda bankalarının israfın önleyen ve sosyal adalete katkı sağlayan bir sistem olarak aktaran Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “İktisat az şeyi çoğaltır israf çok şeyi azaltır. Ürettiklerimizi iktisatla çoğaltmak elimizde.” dedi. Üretimden market raflarına kadar geçen sürede ürün verimini kaydediyor ve atığa dönüşüyor” diyen Demircan, gıda bankalarının bu israfın önüne geçmekte büyük fayda sağladığına değindi.  Belediye başkanlarına gıda bankalarını daha etkin hale getirmeleri tavsiyesinde bulunan Demircan; “Yardımlaşma faaliyetleri yapan belediyelerin gerçek dayanışma için gıda bankacılığını yetki sınırlarında işler hale getirmeleri halinde halk nezdinde mutluluğa dönüşecek hem de gönülden yardım edenler ordusunu yanlarında bulacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Gutu: “2019 yılında 131 milyon ton gıda israf edildi”

 

Pandemi sürecinde hayatımızda gıdanın yeri ve değerinin olduğunun daha iyi anlaşıldığından bahseden FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Dr. Viorel Gutu, “690 milyon kişini aç olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Pandemi koşulları altında bu sayı 132 milyona kadar çıktı. Hala gıda kayboluyor ve israf ediliyor. Birleşmiş Miletler Çevre Programı Gıda İsrafı Endeksi Raporu 2019 yılında küresel olarak 131 milyon ton gıdanın israf edildiğini göstermiştir. Bu da dönüşümsel ve topluca faaliyetlerin yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.” dedi.  FAO’nun gıda kaybı ve israfıyla ilgili çalışmalarından bahseden Gutu, yerel yönetimlerin ve gıda bankalarının bu konuda rolünün çok önemli olduğunu kaydederek eylem planındaki eylemlerinin 3’te 1’inin belediyelerle alakalı olduğunu hatırlattı. 

 

Açılış oturumun ardından Gıda Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat İnci ve FAO Gıda Kaybı ve İsrafın Önlenmesi ve Azaltılması Teknik Uzmanı Myriam Annette konuyla ilgili sunum yaptı.

 

Belediye Başkanlarını Tecrübelerini Anlattı

 

Çalıştay, "Sosyal Belediyecilik ve Gıda Bankacılığı" başlıklı ilk oturum ile devam etti. TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici'nin moderatörlüğünde yapılan panelde; Tarım ve Orman Bakanlığı AB Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin Çağlayan Özcan, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu yer aldı.

 

"İyi Uygulama Örnekleri" başlıklı Gıda Kurtarma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berat İnci'nin moderatörlüğünde gerçekleşen ikinci oturuma ise; Kızılay Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan, Beyoğlu Sosyal Market Vakfı Sorumlusu Hasan Tahsin Ülker ve Hatay Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Metin, Beylikdüzü El Ele Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Elif Necla Türkoğlu ve Fazla Gıda CEO ve Kurucu Ortağı Olcay Silahlı katkı verdi.

Belediyelerde Gıda Bankacılığı TartışıldıBelediyelerde Gıda Bankacılığı TartışıldıBelediyelerde Gıda Bankacılığı TartışıldıBelediyelerde Gıda Bankacılığı TartışıldıBelediyelerde Gıda Bankacılığı TartışıldıBelediyelerde Gıda Bankacılığı TartışıldıBelediyelerde Gıda Bankacılığı Tartışıldı