Başkan Şahin Doğal Afetlere Hazırlık Sürecine Değindi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, doğal afetlere hazırlıklı olmak gerektiğini vurgulayarak, “Dünya nereye gidiyor hususunda çalışmalarımızı sürekli olarak güncellemeliyiz” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Disiplinlerarası Afet Yönetimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı Başkanlıkları öncülüğünde düzenlenen “Covid-19 Pandemisinde Disiplinlerarası Bütünleşik Afet Yönetimi” sempozyumunda konuşan Başkan Şahin, önemli bir konu başlığı için bir araya geldiklerini söyleyerek, “Pandemi döneminde küresel bir sorunla ulusal bir mücadele veriyoruz ve pandemiden sonra dünyayı bekleyen sorunları çalışıyoruz. Akıllı şehirler, akıllı yönetişim, akıllı sağlık ve akıllı eğitim gibi başlıklar önemli ve stratejik hale dönüşecek. Belediyelerimizi yeni döneme hazırlıyoruz. Fikir projeleriyle belediyelerimizi kendi içinde yarıştırıyoruz. Bu yarışmalarda dereceye giren belediyelerimizi ödüllendirip mali destekte bulunacağız. Teori ve pratiği milli seferberliğe dönüştüremezsek, maalesef her yaşadığımız olay bizi derinden yaralar. İçişleri Bakanlığımız koordinasyonunda 800 bin belediye çalışanımıza afet eğitimi vermeyi planlıyoruz. Bu eğitimlerde başarılı olanları Japonya’ya göndermeyi ve orada bu alanda çalışmaları yerinde görmelerini amaçlıyoruz. Bu sempozyum bize disiplinler arası çalışmanın çok önemli olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Konuşmacıların fikirlerini beyan ettiği sempozyumda; AFAD Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt ise hem disiplinler arası hem sektörler arası bu sempozyumun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Bozkurt, “Pandemi sürecinde hem yurt içi hem yurt dışı çalışmalarımız oldu. Karantina ve izolasyon sürecinde Vefa Sosyal Destek Grupları ile 7/24 esasına göre yurt içinde vatandaşlarımıza hizmet ettik. 155 ülkeye temel koruyucu malzemeleri ulaştırdık. Kültürel ve insani yardımların ulaştırılmasında birçok kurumumuzun büyük payı var.” diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Zerrin Toprak Karaman, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Asuman Altay, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ve anahtar konuşmacı olarak Mainz Fen-Edebiyat Akademisi’nden Dr. Matteo Vigo’nun da katıldığı sempozyum, Üniversite Tanıtımı ve Türkiye Tanıtımı başlıklı panellerle devam edecek.

Başkan Şahin, Doğal Afetlere Hazırlık Sürecine DeğindiBaşkan Şahin, Doğal Afetlere Hazırlık Sürecine DeğindiBaşkan Şahin, Doğal Afetlere Hazırlık Sürecine Değindi