Başkan Şahin, UNDP İstanbul İnovasyon Günleri'ne Katıldı

Başkan Şahin, Moldova Başbakanı Aureliu Ciocoi, Bosna Hersek Başbakanı Edin Forto ve UNDP Direktörü Achim Steiner ile UNDP İstanbul İnovasyon Günleri'ne Katıldı.

 

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından çevrim içi olarak düzenlenen İstanbul İnovasyon Günleri'ne konuşmacı olarak katıldı.

 

Moderatörlüğünü Avrupa Birliği (AB) yorumcusu Shada Islam’ın üstlendiği “Bölgesel Diyalog, Avrupa ve Orta Asya; Kentsel Dönüşüm-Dönüşümler ve Yorumları” başlıklı oturumda Başkan Şahin’in yanı sıra Moldova Başbakanı Aureliu Ciocoi, Bosna-Hersek Başbakanı Edin Forto, UNDP Direktörü Achim Steiner, UNDP Başkan Yardımcısı ve UNDP Bölge Bürosu Direktörü Mirjana Spoljaric Egger ve Climate KIC CEO’su Kirsten Dunlop da yer aldı.  Oturumda şehirlerin ihtiyaçları, belediye başkanlarının gelecekte yaşanabilecek krizlere karşı sosyal ve çevresel direnci artırmaya yönelik çalışmaları ve kentsel dönüşüm modelleri gibi konular masaya yatırıldı.

 

Gaziantep’te pandemi sürecinin yönetimi ve Suriyeli sığınmacılarla ilgili hayata geçirilen çalışmaları anlatan Başkan Şahin,  göç ve bulaşıcı hastalık gibi sorunların birer sonuç olduğunu söyleyerek bu sorunların yaşanmaması için koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.

 

Gaziantep’teki Suriyeli sığınmacılara yönelik çalışmaları aktaran Şahin konuşmasında eğitim, sağlık, altyapı ve sosyal çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.  Sığınmacılarla ilgili en önemli başlıklardan birinin eğitim olduğuna dikkati çeken Şahin; “Eğer entegrasyonu sağlayamazsanız ve bu çocukları sistemin içine alamazsanız terörizm ve radikalizm gibi sorunların alt yapısını oluşturursunuz. O nedenle eğitim olmazsa olmazımız dedik ve birlikte okutma modeli geliştirdik.” dedi. İkinci önemli başlığı ise Gaziantep’in dirençli, güvenli ve sağlıklı bir şehir olması olarak ifade eden Şahin, “Her bireyin sağlığını korumaktan sorumluyuz. Sağlıkta en önemli şey; sağlık altyapısıyla birlikte ulaşılabilirlik. Pandemi sürecinde gördük ki bütün dünyada en büyük sorun sağlıkta ulaşılabilirlik. Biz doğan her çocuğun sigortalı doğduğu ve 18 yaşına kadar her türlü sağlık hizmetinden istifade ettiği bir dönüşümü zaten başarmıştık. Mülteci çocuklarımızı da sisteme dahil ettik. Bugün hamdolsun mültecilerde pandemi sürecini en iyi yöneten ülkelerden olduk ve rakamlara baktığımız zaman koronavirüse yakalanma oranı 7’de 1’e düşen bir sonuçla birlikte yaşıyoruz.” diye konuştu.

 

Başkan Şahin ayrıca, akıllı tarım, akıllı şehir, akıllı gıda, sıfır atık ve istihdam alanlarında yapılan faaliyetlere de konuşmasında yer verdi.

UNDP İstanbul İnovasyon Günleri'ne Katıldı