“Yunus Emre Kardeşliği Programı” Etkinlikleri Tamamlandı

Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin 700. vefat yıl dönümü vesilesiyle 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmesi ve UNESCO tarafından Yunus Emre’yi anma ve kutlama törenleri kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından, kardeş ülkelerden belediye başkanları ve çalışanlarına yönelik düzenlenen “Yunus Emre Kardeşliği Programı” etkinlikleri sona erdi.

 

Misafir belediye başkanları TBB Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Özcan Yıldırım ile birlikte Altındağ Belediyesi ev sahipliğinde Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni; TBB Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Kazan, Kayhan Özüm ve Ramazan Özcan Yıldırım’ın katılımlarıyla Keçiören Belediyesi Başkanı Turgut Altınok’u ziyaret etti. Akşam programında Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe'nin de teşrifleriyle protokol yemeği düzenlendi.

 

Etkinliklerin ikinci günde TBB hizmet binasında, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, TBB Genel Sekreteri Birol Ekici ve Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Özüm’ün de katılımıyla bir çalışma toplantısı düzenlendi. Heyet aynı gün Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ile birlikte Mamak Belediyesi Başkanı Murat Köse’yi ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde bir toplantı gerçekleştirildi.

 

TBB’nin düzenlediği etkinliklerin ardından başkanlar heyeti, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “Bizim Yunus” Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Tören sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen heyet, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından da kabul edildi.

 

İki gün süren etkinliklere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya katıldı.

 

Ayrıca Azerbaycan’dan Rasulzadeh Belediye Başkanı Humbat Huseynov, Nizami Belediye Başkanı Vegar Guliyev, Bosna-Hersek’ten Novigrad Belediye Başkanı Semir Efendic, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nden Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari ve Başkan Yardımcısı Gzim Hacı Eyüp de heyette yer aldı.

“Yunus Emre Kardeşliği Programı” Etkinlikleri Tamamlandı“Yunus Emre Kardeşliği Programı” Etkinlikleri Tamamlandı“Yunus Emre Kardeşliği Programı” Etkinlikleri Tamamlandı“Yunus Emre Kardeşliği Programı” Etkinlikleri Tamamlandı“Yunus Emre Kardeşliği Programı” Etkinlikleri Tamamlandı“Yunus Emre Kardeşliği Programı” Etkinlikleri Tamamlandı“Yunus Emre Kardeşliği Programı” Etkinlikleri Tamamlandı