TBB Dış İlişkiler Komisyonu İkinci Toplantısını Yaptı

TBB Dış İlişkiler Komisyonu, 15 belediyeden katılımla ikinci kez toplandı. Açılış konuşmasını TBB Genel Sekreteri Birol Ekici’nin yaptığı Komisyon toplantısına 15 belediye yetkilisi katıldı. Genel Sekreter Ekici yaptığı konuşmada yerel diplomasinin önemi, kardeş şehir ilişkilerinin güçlendirilmesi ile proje ve hibe fonlarının belediyeler için öneminden bahsetti. Ekici’nin ardından söz alan TBB Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Özüm, ilave olarak Kıbrıs ve Azerbaycan konusunda kardeş şehir ilişkilerinin canlandırılmasının önemini vurguladı.

 

Açılış konuşmalarının ardından sunumlar kısmına geçildi. İlk sunum, Uluslararası Yerel Yönetim Ağları konusunda Dış İlişkiler Müdürlüğü uzmanı Yunus Biçer tarafından gerçekleştirildi. Biçer sunumunda UCLG, ABYBYK, belediyelerin üye olabilecekleri diğer uluslararası kuruluşlara yer verdi.

 

İkinci ve son sunumu gerçekleştiren Proje ve Finansman Birimi uzmanı Dilara Koyuncu, Proje ve Fon Kaynakları konusuna değindi. Koyuncu sunumunda AB Mali Yardımları, Büyükelçilik fonları ve diğer fonlardan söz etti.

 

Ardından TBB Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri sırayla söz aldı.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinden komisyon üyesi Derman Kahraman, iş birliklerinin önemini vurguladı. Konya Büyükşehir Belediyesi komisyon üyesi Mücahit Sami Küçüktığlı ise, ‘’Türk ve İslam şehirleriyle kardeş şehir ilişkileri kurmak çok önemli. Bu konuda belediyelerin iş birliklerini arttırması gerekmektedir. Bu bağlamda kurulacak ofislerin faydalı olacağını düşünüyorum.’’ diye konuştu.

 

Büyükçekmece Belediyesi komisyon üyesi Uğur Şener, komisyon faaliyetlerine memnuniyetle katılacağını belirterek şehir eşleştirme projesinin önümüzdeki etabında yer almak istediklerini ifade etti. TBB Genel Sektereter Yardımcısı Kayhan Özüm; AB Başkanlığı, Çevre Şehircilik Bakanlığı, Vilayetler Birliği ile birlikte şehir eşleştirme programını gerçekleştirdiklerini, ikincisini TBB olarak diğer kurumların desteğiyle gerçekleştirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

 

Mezitli Belediyesinden Hürrem Betül, ‘’Kardeş şehir ilişkilerine dahil olmak ve TBB’nin projelerinde yer almak istiyoruz.’’ ifadelerini kullandı. Sancaktepe Belediyesi temsilcisi Yunus Kul ise, kardeş şehir stratejisinin ortaya konması gerektiği, TBB’nin bu konuda belediyelere yardımcı olabileceği, kardeş şehir ilişkilerinin duygusal ilişkilerden reel ilişkilere dönmesi ve proje, fonlar sitesinin yeniden yayına geçirilmesi konularında görüşlerini dile getirdi.

 

Komisyon üyelerinin konuşmalarının ardından diğer katılımcılar görüşlerini dile getirdi.

TBB Dış İlişkiler Komisyonu İkinci Toplantısını YaptıTBB Dış İlişkiler Komisyonu İkinci Toplantısını YaptıTBB Dış İlişkiler Komisyonu İkinci Toplantısını Yaptı