TBB İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu Toplandı

Türkiye Belediyeler Birliği İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyon Toplantısının ikincisinde, belediyelerde İş Sağlığı Uzmanlığının nasıl iyileştirilebileceği konusu ele alındı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri Birol Ekici, işçi istihdam eden kurumların başında belediyelerin geldiğini ifade ederek, ‘’Belediyelerimiz, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini geliştirmekle görevli. Elbette iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarımız çok iyi çalışıyorlar. Ancak yeterli mi, değil. Bu konuda belediyelerimizdeki mevcut durumu çıkarıp geliştirebiliriz. Piyasada, iş sağlığı ve güvenliğini çok iyi yapan firmalar var. Komisyonumuzun bu konuda bir rapor hazırlamasını istiyoruz. Ayrıca komisyonumuzu akademik çevresi olan arkadaşlarımızla da desteklememiz gerekiyor’’ dedi.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Serkan Demirel ise belediyelerdeki İş Sağlığı ve Güvenliği birimlerinin yapılanmasında problem olduğunu ifade ederek, bu birimlerin ne şekilde çalışması gerektiği üzerine bir standardın belirlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

 

İş güvenliği konusunda TBB aracılığıyla bakanlık düzeyinde çözümler üretilmesi gerektiğini vurgulayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Didem Hacımustafaoğlu, mevcut durum raporu oluşturmada akademisyenlerin katılımının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

 

TBB Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kazan ise gerçekleştirilen toplantıda katılımcıların sorunlarını not aldıklarını ve katılımcı iş güvenliği uzmanlarını Ankara’da ağırlayıp durum raporunu oluşturmak istediklerini aktardı. Kazan, ‘’Şu anda belirttiğimiz sorunlar için çözüm önerileri sunacağız. Yeni yılın ilk iş güvenliği toplantısını gerçekleştirdik. Katkılarınız için teşekkür ediyorum.’’ dedi.

TBB İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu ToplandıTBB İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu Toplandı