Çocuk Hakları Zirvesi Yapıldı

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu’nun düzenlediği "Çocuk Hakları Bağlamında Adalete Erişim ve Pandemi Süreci Zirvesi" çevrimiçi olarak yapıldı. Zirvenin açılış konuşmalarını Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Başkanı Av. Figen Özbek, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı.

 

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu’nun Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle düzenlediği Zirve’de söz alan Başkan Şahin başarılı çalışmalarından dolayı organizasyonu tebrik etti ve Gaziantep’e davet etti. İki çocuk annesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tüm çocuklara anne gözüyle baktığını belirten Şahin, “Söz konusu çocuksa ve kadınsa hangi partiden olursak olalım başka hiçbir şeyin önemi yok. Yani insana dair, kadına dair, çocuğa dair yapılacak ne varsa hep birlikte bir araya gelelim ve çok hızlı yol alalım diye çalıştık.” dedi. Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olduğu sırada Cenevre’ye gittiğini ve Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği yetkililerine yapılan çalışmaları aktardığında çok şaşırdıklarını aktaran Şahin, “Cenevre’ye gittik çünkü çocuk haklarıyla ilgili çok önemli çalışmalar olmasına rağmen yeterince anlatılamamıştı. Yaptığımız işleri anlattığımız zaman hem BM hem AB yetkilileri şok oldu. ‘Bunları bu kadar kısa sürede nasıl başardınız, biz bundan sonraki süreçte ne yapacaksanız sizinle birlikte hareket etmek istiyoruz’ dediler. Yani çok hızlı unutuyoruz aslında. Ben o günleri de hatırlayınca birlikte nasıl güzel çalıştığımızı ve birlikte nasıl işler başardığımızı hatırlıyorum.” diyerek yapılan çalışmalara dikkat çekti.

 

“Çocukların yaşam hakkı en temel nokta”

 

Bugün dünya çocukları için en temel noktanın yaşam hakkı olduğunu söyleyen Başkan Şahin, kadınların ve çocukların özellikle göç ve savaşlardan en mağdur olan kesim olduğunu belirtti. Dünya ölçeğinde 1 dolar gelirin altında yaşayan ülkelerde çocukların 5 yaşına gelmeden temiz su bulamadıkları için hayatlarını kaybettiğinin altını çizen Şahin, “Özellikle benim sınırımın arkasındaki yaşanan tsunamiden, savaştan baktığınız zaman en çok çocukların ve kadınların mağdur olduğunu görüyoruz. Bu yüzden şu an yaşadığımız dünyaya baktığımız zaman bizim birlikte çok yol gitmemiz lazım. Çocuğa dair derdi olanlarla yapılacak çok iş var, gidilecek çok yol var.” diye ekledi.

 

Çocuk Dostu, Güvenli Şehirler

 

Pandemi sürecinde çocukların güvenle eğitim almaları için Büyükşehir Belediyesi olarak birçok çalışma yaptıklarını kaydeden Şahin, “Çocukların sıvı sabunundan, deterjanından, maske ihtiyacına kadar valiliğimizle birlikte okullarımızı güvenli hale getirdik. Yaklaşık 6 milyon lira bir bütçe ayırdık. Altyapısını oluşturduk. Anneyi ve çocuğu okul bahçesine aldık, eğittik. Pandemide yapmaları ve yapmamaları gerekenler ile alakalı. Özellikle maskeye erişimde yapılması gerekenleri hocalarımızla birlikte çalıştık. Dijital kameralarla parklarımızı çocuklarımız için güvenli hale dönüştürüyoruz.” dedi.

 

Zirve, açılış konuşmalarından sonra “Pandemi Sürecinde Aile İlişkilerindeki Değişiklikler” oturumuyla devam etti.

Çocuk Hakları Bağlamında Adalete Erişim ve Pandemi Süreci Zirvesi YapıldıÇocuk Hakları Bağlamında Adalete Erişim ve Pandemi Süreci Zirvesi Yapıldı