Sıfır Atık ve Belediyeler Ödül Töreni Yapıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ev sahipliğinde  27-28 Ekim tarihlerinde düzenlenen Sıfır Atık ve Belediyeler Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımlarıyla ATO Congresium’da yapıldı.

 

Etkinlikte TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah da hazır bulundu.

 

“Şu güzel ülkenin toprağını, suyunu ve havasını pirüpak edene kadar dur durak bilmeden çalışmalıyız"

 

Törende bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “Sıfır Atık” gibi bir felsefenin herkes tarafından benimsenmesi ve desteklenmesi gerektiğini belirterek bu çağrının en ücradaki insan duyana kadar gündemden düşürülmemesi gerektiğini söyledi. “Şu güzel ülkenin toprağını, suyunu ve havasını pirüpak edene kadar dur durak bilmeden çalışmalıyız" diyen Erdoğan, "Sıfır Atık Projesi birçok çevreden büyük ilgi gördü ve uygulanmaya başlandı. Bugün de Türkiye Belediyeler Birliğinin düzenlemiş olduğu bu anlamlı organizasyon vesilesiyle bir aradayız. Yarışmaya 231 geçerli proje başvurusu olduğunu öğrenmekten büyük mutluluk duydum." şeklinde konuştu.

 

Pandemiyle ortaya çıkan maske atıklarının çevreye verdiği zararlara dikkati çeken Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen atıklarıyla ilgili bir genelgeyi pandeminin ilk günlerinde yayınladığını hatırlattı. Maskelerin herkes için tehlike oluşturduğuna işaret eden Erdoğan, “Kaldırım köşelerinde, ağaç diplerinde, hatta denizlerde atık maskeleri görmek artık sıradan bir görüntü oldu. Pandemiyle mücadele edeceğiz derken bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı çevreye büyük zararlar vermekte. Bu davranış bugüne kadar yapılan güzel işleri de açıkçası ziyan ediyor. Temizlik hizmetinde çalışan personel başta olmak üzere herkes için biyolojik tehlike oluşturmakta." ifadelerine yer verdi.

 

Pandeminin kirlilik sorununu iyice artırdığını ve tüm dünyanın bu sınavda sınıfta kaldığını kaydeden Emine Erdoğan şöyle devam eti: 

 

“Halihazırda, yeryüzü sularındaki kirliğinin yüzde 80'e yakınını zaten plastikler oluşturuyordu. Bu kirliliğe şimdi maskeler ve plastik eldivenler gibi tek kullanımlık hijyen ürünleri de eklenmiş oldu. Oysa bundan 7-8 ay öncesine kadar, bilim insanlarının 2050’de okyanuslarda balıktan çok plastik şişe yüzeceği uyarısını konuşuyorduk. Şimdiyse, tedbirler alınmazsa, kullanılan maskelerin yüzde 75’inin çöp sahalarına ve yeryüzü sularına karışacağı noktasında önemli uyarılar var. Tek kullanımlık maskelerin büyük çoğunluğu plastik içeriyor.  Bildiğiniz gibi tüm plastik atıklar zaman içinde önce mikro, sonra nano plastiklere dönüşüyorlar. Tek bir maskenin milyonlarca partikül üretebildiğini söylüyor bilim insanları. Kimyasallar kadar bakteri de taşıyan bu partiküllerin besin zincirine karışması hayli mümkün. Bunun yanında, pandemiye kadar plastik şişelere başını sıkıştırmış ya da misinalara dolanmış canlılar için çözüm arıyorduk. Şimdi ise, maskelerin lastiklerine dolanmış kuşların, balıkların dramına şahitlik ediyoruz maalesef. Yani Covid-19 mücadelesindeki en geçerli silahımızı, yanlış kullanmanın açtığı yeni bir tahribat alanı var karşımızda."


Emine Erdoğan’dan belediye başkanlarına tavsiye

 

Belediye başkanlarına bu mücadelede yardımcı olması amacıyla bir tavsiyede bulunan Emine Erdoğan, “Size buradan bir tüyo vermek istiyorum. Lütfen çocuklara ulaşın. Çocukların, bu tip değerleri çok daha hızlı kazandığını biliyoruz. Eğer biz çocuklarımıza bu değerleri kazandırabilirsek, meyvelerini çok kısa bir zamanda toplayacağımız iyilik tohumları ekmiş oluruz.” dedi.

 

“Doğa bizim evimiz. Bu çatı çökerse hepimiz altında kalacağız”

 

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin törende yaptığı konuşmada, Sıfır Atık Projesi'nin insanların dünyaya olan borcunu ödeme projesi olduğunu belirtti.

Şahin, “‘Doğa nedir? Doğayı nasıl koruyacağız?’ sorunun en önemli bakış açısıdır. Sıfır atık bir zihinsel dönüşüm projesidir. Doğa bizim hakimiyetimizde olan bir evren değildir, biz doğanın bir parçasıyız, doğa bizim evimiz. Bu çatı çökerse hepimiz altında kalacağız. Doğa, çevre kirliliği sadece bilim dünyasının üzerinde çalıştığı bir sorun değildir. Biz felsefedir, felsefe hayatın anlamını anlatır. Şairlerin, yazarların ilham kaynağıdır doğa.” ifadelerini kullandı.

Çevre kirliliğini önlemek için yönetmelikler hazırlandığını ve stratejiler belirlendiğini söyleyen Şahin, “Bunun en önemli kısmı uygulama, bir fikrin hayata geçmesi için en önemli olan uygulama.” dedi.

Çevre konusunu, belediye başkanlarının gündemine alması gerektiğini ifade eden Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği olarak, yeni dönemde belediye başkanlarından bu konudaki fikirlerini proje haline getirmelerini istedi.

Akıllı şehirler konusuna da değinen Şahin şöyle devam etti:

“Bana ‘şehir nasıl akıllı olur?’ diye sordular. Dedim ki, eğer bir sorunu çözerken teknoloji aklınıza geliyorsa şehri akıllandırmışsınızdır. Toplu taşıma şu anda büyükşehirlerin en büyük görevi. Şüpheli ve temaslı olan, pozitif olan hastaların bu taşımaya girmemesi gerekiyor. Tam akıllı şehirler olmanın bir gereği olarak biz 2017'de akıllı ulaşımın tüm yazılımını ve donanımını oluşturmuştuk ve şu anda Sağlık Bakanlığımızla yaptığımız koordinasyonla şüpheli ve temaslı evde değilse toplu taşımaya binmeye çalışıyorsa bunu hemen tespit ediyoruz. Bu tür çalışmaları çoğaltmamız ve bu musibetten bir an önce kurtulmamız gerekiyor."

 

2023’te geri dönüşüm hedefi yüzde 35

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yerli ve milli bilincin yansıması olan Sıfır Atık Projesi kapsamında doğal varlıkların ve su kaynaklarının korunduğunu, yeşil alanların artırıldığını belirterek “Artık okullarımız, otellerimiz, hastanelerimiz başta olmak üzere şu an 49 bin kamu kurum ve kuruluşunda sıfır atık sistemini kurmuş durumdayız. Doğanın en büyük kirleticileri olan plastik poşetlerin kullanımında yüzde 80 oranında azalım sağlandı. Bir de dijital atık meselesi var. Ülkemizin bir teknoloji ve yazılım çöplüğü olmasına asla izin vermeyeceğiz. Projenin ülke çapına yayılmasıyla ilgili hali hazırda geri dönüşüm oranımız yüzde 13 ve inşallah bu oranı 2023 yılına geldiğimizde yüzde 35 seviyesine belediyelerimizle birlikte çıkaracağız. tüm hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizde yıllık 100 bin kişiye istihdam sağlayacak ve yine yıllık 20 milyar lira da tasarruf sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

 “40 milyon vatandaşımız sıfır atık sistemine dahil olacak”

 

TBMM'ye sunulan Çevre Ajansı’nın kurulmasına ilişkin yasa teklifinin kabul edilmesiyle Türkiye’de sıfır atığı ve depozito sistemini yaygınlaştırmak üzere çok ciddi bir adım atılmış olacağına dikkati çeken Kurum, “Çevre Ajansı’nın kurulmasıyla birlikte artık atık yönetimini izleme ve denetim faaliyetlerini yine depozito iade sistemini tek bir merkezden yönetilecek. Atıkların etkili bir şekilde yönetilmesini sağlayacak bu düzenleme hem şehirlerimiz adına hem de atıkların geri dönüşümü adına hayati önem arz ediyor. İnşallah bu yıl sonuna kadar nüfusu 250 binin üzerinde olan 88 büyükşehir ilçe belediyemiz sıfır atık sistemine geçişlerini tamamlayacak ve sıfır atık belgelerini alacaklar. Bu sayede 40 milyon vatandaşımız yani ülke nüfusunun neredeyse yarısı sıfır atık sistemine dahil olacak. 2022 yılı sonu itibariyle de inşallah tüm il ve ilçe belediyelerimiz de sıfır atık sistemine geçişlerini tamamlamış olacaklar.” ifadelerini kullandı.


"Sıfır atık konusunda yarışmalar devam edecek"

 

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Sıfır Atık Yönetmeliğini hazırladığını ve yönetmeliğe göre yapılması gerekenleri belirlediğini söyledi.

Belediyeler Birliğinin de belediyeleri sıfır atık konusunda teşvik ettiğini belirten Karatepe, "Salgın döneminde biz de Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu olarak faaliyetlerimizi Belediyeler Birliğiyle beraber yürütüyoruz. Belediyelerimizi bu alanda teşvik edici pek çok yarışmalar düzelendi. İnsanımız belediyelerimiz çok heyecanlı bu konuda çok güzel projeler geldi. Katılan projeleri seçmekte zorlandık." dedi. Karatepe ayrıca, sıfır atık konusunda yarışmaların devam edeceğini söyledi.

Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah ise programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki dostluğun önemine dikkati çekti.  Vlah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine her zaman destek verdiğini belirterek, Erdoğan'ın halkını bırakmadığı için gurur duyduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların akabinde Belediyeler İçin Sıfır Atık Fikir Yarışması Ödül Töreni'ne geçildi. TBB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Emine Erdoğan’a günün anısına geri dönüşümlü malzemelerden yapılan sıfır atık logosunu takdim etti.

 

Ödül almaya hak kazanan belediyeler ise şu şekilde belirlendi:

 

Siirt Belediyesi, Sıfır Atık Bank 

Adana Karataş Belediyesi, Denizlerdeki Atıkların (Deniz Çöpleri) Geri Dönüşüme Kazandırılması ve Hayalet Ağların Temizlenmesi

Kayseri Melikgazi Belediyesi, 1.Aşama: Hareketli Geri Dönüşüm Maketi 2. Aşama: Sıfır Atık Şehir Maketi

Kayseri Talas Belediyesi, Kompost Poşeti Üretimi

Erzurum Yakutiye Belediyesi, Asfalt Üretiminde Atık Maddelerin Kullanımı

Istanbul Esenler Belediyesi, Akıllı Mobil Atık Toplama Projesi

Ankara Altındağ Belediyesi, Sıfır Atık Eğitim Ve Simülasyon Merkezi

Konya Karapinar Belediyesi, Atıkları Yerinde Ayrıştırıyorum Ve Sokak Hayvanlarını Besliyorum

Samsun Tekkeköy Belediyesi, İlçemizde Sıfır Atık

İstanbul Sultangazi Belediyesi, Sıfır Atık İnovasyon Merkezi – SULSİM

Samsun Canik Belediyesi, Sıfır Atık Köyü

Konya Karatay Belediyesi, Sıfır Atık Yönetim Projesi

Adana Yüreğir Belediyesi, Sıfır Atık Sanat Merkezi

Zonguldak Belediyesi, Evsel Atık Yönetim Sisteminin İyileştirilmesi Projesi

Antalya Kepez Belediyesi, Sera Atıkları Tehdit Değil, Toprağa Can Olsun

Adana Karaisali Belediyesi, Atık Getir Uygulaması

Muğla Fethiye Belediyesi, Çevreci Bisiklet

Kocaeli Gebze Belediyesi, Sıfır Atık İle Engelleri Aşıyoruz

Ankara Sincan Belediyesi, Evsel Atıklardan Akıllı Çiftliğe – Sıfır Atık Projesi

Ankara Yenimahalle Belediyesi, Kazandıran Dönüşüm – GO

Antalya Muratpaşa Belediyesi, Çevreci Komşu Kart Projesi (Ödüllü Atık Toplama Projesi)

İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi, Geri Dönüşüm Malzemelerinden Çanta Yapımı

Yalova Çiftlikköy Belediyesi, Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe

Kayseri Yahyalı  Belediyesi, Öğrenciler Ile Sıfırdan Başlıyoruz

Giresun Espiye Belediyesi, Yeşil Sokak Projesi

Osmaniye Belediyesi, Anne Eli Projesi

Aydin Efeler Belediyesi, Daha Temiz Bir Efeler İçin Geri Dönüşümü Seçin

Bingöl Genç Belediyesi, Atıksız Nesil Yaşanabilir Dünya

İstanbul Fatih Belediyesi, Mobil Atık Toplama Aracı / Atığını Getir Projeye Katıl

Sıfır Atık ve Belediyeler Ödül Töreni Yapıldı