LOCALINTERNational Mezunları Buluştu

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Yerel Yönetimler Staj Programı (LOCALINTERNational) mezunları, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla 15 Ekim'de yapılan çevrimiçi toplantıda buluştu.

 

Şahin: “Gençlerimizle birlikte, gençlerimiz için TBB olarak yol almaya kararlıyız”

 

LOCALINTERNational Staj Programı’nın geleceğin yerel yöneticilerine güçlü bir vizyon ve rekabet gücü kazandırmak ve dünya barışına katkı sunmak amacıyla düzenlendiğine değinen Başkan Şahin, “İnsan bilmediğinin, tanımadığının düşmanıdır. Gençlerin bir araya gelip dünya barışı ve dünyanın geleceği için ortak bir söylem oluşturması gerekiyor.” dedi. Şehirlerdeki değişim ve gelişimin yerel kalkınmada altyapı belediyeciliğiyle birlikte yerini insana dokunan sosyal ve kültürel belediyeciliği öne çıkardığına dikkati çeken Şahin, “Dünya artık tek tipleşen bir dünya istemiyor. Dünya bize doğallığı, yerindeliği, yerelliği muhafaza etmemizi; gelenekten geleceğe, yerelden evrensele bize ait hikayemizi daha iyi muhafaza etmemiz ve tanıtmamız gerektiğini söylüyor.” dedi. TBB olarak LOCALINTERNational Staj Programı’nı daha da geliştirerek devam ettirmeyi amaçladıklarının altını çizen Şahin; “Onlar başarırsa, dünya başaracak; onlar başarırsa hep birlikte başaracağız. Gençlerimizle birlikte gençlerimiz için TBB olarak yol almaya kararlıyız.” şeklinde konuştu.

 

Başkan Şahin’in konuşmasının ardından söz alan LOCALINTERNational mezunları, programa katılmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, hatıralarını ve deneyimlerini diğer katılımcılarla paylaştılar.

 

59 farklı ülke, 314 öğrenci

 

Yerel diplomasi ve yerel demokrasinin geliştirilmesi, Türkiye’deki yerel yönetim tecrübesinin paylaşılması ve bu alandaki işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla dünyanın farklı ülkelerinden yerel yönetici adaylarının kabul edildiği programa 2012-2020 yılları arasında 59 farklı ülkeden toplamda 314 öğrenci katıldı.

 

Her yıl farklı bir temada gerçekleştirilen staj programında; Türkiye yerel yönetim sistemi, yerel yönetimlerin temel değerleri, küresel ve bölgesel organizasyonlar, yerel demokrasi ve kardeş şehir ilişkileri gibi konuların yanı sıra yerel yönetimlerin uluslararası gündemindeki en önemli başlıklardan olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG), göç, akıllı kentler, sıfır atık ve yenilenebilir enerji gibi konulara yer veriliyor.

LOCALINTERNational Mezunları BuluştuLOCALINTERNational Mezunları BuluştuLOCALINTERNational Mezunları BuluştuLOCALINTERNational Mezunları BuluştuLOCALINTERNational Mezunları BuluştuLOCALINTERNational Mezunları BuluştuLOCALINTERNational Mezunları Buluştu