Türkiye ve Çekya Akıllı Şehirler İçin Buluştu

Türkiye - Çekya Akıllı Şehirler Buluşması kamu kurum ve kuruluşlarından yetkililer, belediye başkanları ve her iki ülkenin teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerinden temsilcilerin katılımıyla  12 Ekim’de TBB ana hizmet binasında yapıldı.

 

Akıllı şehir çalışmalarında tecrübe ve bilgilerin paylaşılarak, mevcut ve olası işbirliklerinin değerlendirildiği toplantının açılış konuşmaları Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Pavel Vacek, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail Tüzgen ve TBB Genel Sekreteri Birol Ekici tarafından gerçekleştirildi.

 

Dünyada teknolojinin hızla ilerlediğini ve bu ilerlemenin insan hayatını yakından ilgilendirdiğini belirten Prof. Dr. Şükrü Karatepe, şehirlerin de bu değişimden her alanda etkilendiğinin altını çizdi.  Akıllı şehir sisteminin çok iyi yönetilmesi ve standartlarının oluşturulmasının gerektiğini ifade eden Karatepe hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan akıllı şehir uygulamalarının sanıldığı kadar ucuz maliyetle yapılmadığına dikkati çekerek bazen sistemin bakımının kurulumdan daha fazla maliyete yol açtığına vurgu yaptı.  Kurulan sistemlerin sürdürülebilir ve erişilebilir olması gerektiğinin altını çizen Karatepe Çekya ile teknoloji işbirliklerinin çok eski tarihlere dayandığını hatırlatarak “Çekya Anadolu’da Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren teknoloji altyapısını sağlamıştır. Türkiye geçmişten bu yana mütevazı teknolojisi nedeniyle dost ülke Çekya teknolojisini tercih etmiştir. Ben Kayseri’de bu teknolojiyi kullanan biri olarak aradan 90 yıldan sonra sistemin hala çalışmakta olduğunu gördüm.” diye konuştu.

 

Toplantıya video konferans yöntemiyle katılan TBB Başkanı Fatma Şahin, tarih boyunca Türkiye ve Çekya arasında çok sıcak ilişkiler kurulduğundan bahsederek, Türkiye’nin Avrupa Birliği serüveninde de Çekya’nın her zaman Türkiye’nin yanında yer aldığını hatırlattı. Türkiye ve Çekya arasında aktif olarak yürütülen kardeş şehirler ilişkileriyle dünya barışına katkı sunulduğunu kaydeden Başkan Şahin, hâlihazırda devam eden birçok alanda projelerin devam ettiğini ifade etti. Bu toplantı vesilesiyle de akıllı şehirler alanında yeni bir çalışma inşa etmeyi amaçladıklarını belirten Başkan Şahin, herkesin temelde ortak hedefinin insanı mutlu etmek, dünyayı huzur ve mutluluğa kavuşturmak olduğunun altını çizdi.  TBB’nin akıllı şehirler çalışmalarına değinen Şahin, teknolojinin iyi yönetilmesi gerektiğine vurgu yaparak aksi takdirde dünyanın bir teknoloji çöplüğüne döneceğine işaret etti.

 

Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Pavel Vacek şehirlerin teşvik edilmesi anlamında TBB gibi kusursuz çalışan ve kendini bu işe adamış bir partnerle çalışmaktan memnuniyet duyduklarını söyleyerek bu etkinlikle birlikte Türkiye'deki paydaşlarla işbirliklerini daha ileriye taşıyacaklarına inandıkları belirtti. Büyükelçi Vacek, akıllı şehirlerin sadece teknolojik anlamda verimli değil aynı zamanda insan odaklı ve sürdürülebilir olması gerektiğini bildirerek uluslararası ilişkilerin önemli olduğunun altını çizdi. "Pandemi sonrası şehirlerin akıllılık seviyesi ne olursa olsun bu yeni düzene göre ayarlamamız gerekiyor." diyen Vacek,  akıllı şehirler için; bilgili, tecrübeli ve yenilikçi yaklaşımı benimsemiş kişiler, seçilmiş belediye temsilcileri ve teknolojinin en önemli üçbileşen olduğunu kaydetti. 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan 2020-2023 Ulusal Akıllı Şehriler Stratejisi  ve Eylem Planı hakkında bilgiler aktaran Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü İsmail Tüzgen,  akıllı şehirler için bir rehberlik dokümanı hazırladıklarını söyledi. Belediyelerin akıllı şehir çalışmaları yapacakları zaman bu şartnameleri referans alacaklarını açıklayan Tüzgen, akıllı şehir sisteminde birlikte ilerlemek ve koordinasyonu sağlamak için belirli bir standart oluşturmak istediklerini belirterek tüm belediyelerin akıllı ulaşım, çevre, sağlık ve eğitim gibi alanlarda hangi aşamada olduklarını gösteren bir endeks hazırladıklarını bildirdi.

 

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşadığına dikkati çeken TBB Genel Sekreteri Birol Ekici, insanın mutluluğunun artırılması ve hayat kalitesinin yükseltilmesi noktasında akıllı şehirlerin çok önemli olduğunun altını çizdi.  Ekici, tarihten bu yana iki ülke arasındaki dostane ilişkilerden bahsederek Çekya ile yapılan etkinliğin iki ülke arasındaki işbirliklerini güçlendirmesini ve halka akıllı şehir çözümleri olarak yansımasını temenni ettiğini ifade etti.

 

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından ana tema konuşmacısı olan Çek Akıllı Kentler Topluluğu Başkanı Prof. Miroslav Svitek, akıllı kentlerde kullanılan bilişim teknolojilerine ilişkin yaptığı sunumda Çekya ve Avrupa’nın akıllı şehirlerle ilgili tecrübelerini paylaştı.

 

Program kapsamında moderatörlüğünü Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Bayraktar’ın üstlendiği  “Sürdürülebilir Bir Yaşam ve Kentleşme için Akıllı Şehirler” başlıklı panelde; Prag Belediye Meclisi Akıllı Kentler Komitesi Başkanı Jaromir Beranek, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Emre Yaylagül ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Dr. İsmail Gülsoy yer aldı.

 

 

Türkiye ve Çekya Akıllı Şehirler İçin BuluştuTürkiye ve Çekya Akıllı Şehirler İçin BuluştuTürkiye ve Çekya Akıllı Şehirler İçin BuluştuTürkiye ve Çekya Akıllı Şehirler İçin BuluştuTürkiye ve Çekya Akıllı Şehirler İçin BuluştuTürkiye ve Çekya Akıllı Şehirler İçin BuluştuTürkiye ve Çekya Akıllı Şehirler İçin Buluştu