LOCALINTERNational 2020 Programı “Hareketli” Geçti

Türkiye’deki yerel yönetim tecrübesinin paylaşılması, yerel yönetimler arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi, yerel demokrasinin ve yerel diplomasinin geliştirilmesi amacıylaTürkiye Belediyeler Birliği(TBB) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik olarak 2012 yılından bu yana düzenlenen LOCALINTERNational staj programı bu yıl 06-12 Eylül 2020 tarihleri arasında 14 ülkeden 15 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Burundi, Filistin, Hindistan, İspanya, Kazakistan, Libya, Özbekistan, Rusya, Somali, Yemen ve Türkiye’den öğrencilerin katıldığı programın açılışı ve tanışma etkinlikleri 7 Eylül 2020 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. TBB Genel Sekreteri Birol EKİCİ’nin öğrencileri TBB hizmet binasında karşılamasının ardından Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü KARATEPE, “Yerel Yönetimlerin Temel İlkeleri ve Belediye Hizmetleri” başlıklı konuşmasıyla stajyer öğrenciler ile bir araya geldi ve yerel yönetimlerin dünyadaki temel ilkelerine ve Türkiye’nin yerel yönetim yapısına ilişkin bilgiler öğrencilere aktarıldı. Program süresince ayrıca “kardeş şehir ilişkileri” ve “SDG’lerin yerelleşmesinde belediyelerin rolü” gibi konu başlıklarında teorik eğitimler de verildi.

 

Yaşanan pandemi sebebiyle sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen programda sırasıyla Mamak Belediyesinde “Pandemi Sürecinde Belediye Hizmetleri”, Konya Büyükşehir Belediyesinde “Yerel Diplomasi ve Kültür Faaliyetleri”, Ankara Büyükşehir Belediyesinde “Bisiklet Yolları”, Bursa Büyükşehir Belediyesinde “Akıllı Şehir Hizmetleri”, Beyoğlu Belediyesinde “Gençlik ve Spor Hizmetleri” ve Eyüpsultan Belediyesinde “Kent Estetiği, Restorasyon ve Turizm” konularında teknik ziyaretler gerçekleştirildi. Ayrıca Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen tanıtım etkinliğine katılım gösterildi. Programda, Avrupa Hareketlilik Haftası çerçevesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü yetkililerinin de katılımıyla bisiklet sürme etkinliği gerçekleştirildi.

 

Program süresince Konya Valisi Vahdettin ÖZKAN, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz KÖKEN tarafından ağırlanan stajyer öğrenciler program süresince edindikleri bilgilere ve gözlemlerine ilişkin olarak soru sorma ve sohbet etme fırsatına erişti.

 

Konya Valisi Vahdettin ÖZKAN’ın makamında gerçekleştirilen görüşmedeöğrenciler ile bir süre sohbet eden Vali ÖZKAN; ülkemizdeki valilik sistemi, merkezi idare ve yerel yönetimlerin faaliyetleri ve koordinasyonu gibi konu başlıklarında gelen soruları cevaplandırdı. Genel Sekreter Yardımcımız Ahmet KAZAN ile birlikteBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ ile bir araya gelen stajyer öğrencilerimiz burada da Bursa ili, akıllı şehir hizmetleri ve kardeş şehir ilişkileri üzerine sohbet etme fırsatı yakaladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ öğrencileri kabulünde yaptığı konuşmada akıllı şehircilik anlayışının günümüz dünyasında tercihten öte bir zorunluluk olduğunu dile getirdi. Türkiye’de yerel yönetimler alanında akıllı şehircilikle alakalı daire başkanlığının ilk kendileri tarafından uygulandığını hatırlatan Başkan AKTAŞ, Bursa şehrinin bütün değerleriyle birlikte demokratik ve katılımcı bir şekilde geleceğe adapte edilmesine yönelik planlanan çalışmaları anlattı. Genel Sekreter Yardımcımız Kayhan ÖZÜM ile birlikte Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz KÖKEN’i makamında ziyaret eden stajyer öğrencilerimiz Eyüpsultan ilçesindeki saha ziyaretlerinde yerinde görme fırsatı bulduklarıkent estetiği, restorasyon ve turizm alanındaki belediye hizmetlerine ilişkin olarak sohbet etme fırsatı yakaladı. Programda gerçekleştirilen son resmi kurum ziyareti olması sebebiyle LOCALINTERNational 2020 programına katılan stajyer öğrencilerimizin sertifikaları Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz KÖKEN tarafından takdim edildi.

 

Staj programı süresince gerçekleştirilen teknik ziyaretlerin yanı sıra farklı kültürel faaliyetlere de yer verilen program 12 Eylül 2020 tarihinde sona erdi.

local2local3local4local5local6local7local7clocal8local9local10local11local12local13local14local15