Marmara Belediyeleri Yeni Normal Dönemi Tartıştı

 

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen "Küresel COVID-19 Sonrası Yeni Normal ve Belediyeler Toplantıları"nın sonuncusu Marmara Bölgesi belediyelerine yönelik olarak TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve belediye başkanlarının katılımıyla yapıldı. 

 

Şahin: “Sorunları birlikte yeneceğiz, birlikte aşacağız.” 

 

Marmara Bölgesi’nin iki kıtayı birleştiren çok özel bir bölge olduğunu belirten Başkan Şahin, aynı zamanda bölgenin ülkenin ekonomik olarak can damarı olduğunun da altını çizdi. Her bölgenin farklılıkları ve güzellikleri olduğunu söyleyen Şahin, TBB tarafından düzenlenen bölgesel toplantılarla bu farklılıkların ve zenginliklerin değerlendirilerek bölgesel kalkınmaya nasıl katkı sunulabileceğini masaya yatırmak istediklerini kaydetti.  

 

Toplantı çerçevesinde yeni dönemde belediye başkanlarının talep ve önerilerini dikkate alarak bir planlama yapmak istediklerini belirten Şahin, Türkiye ve belediyelerin pandemisürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Şahin, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güçlü liderliği, yerel ve merkez arasındaki güçlü koordinasyon, güçlü sağlık altyapısı ve sosyal güvenlik imkanlarıyla dünyadan pozitif ayrıştığına vurgu yaparakBelediyeler çok önemli ana damar oldu. Özellikle uygulamaların takibindegenelgelerin ete kemiğe bürünmesinde büyük gayret gösterdiler.” dedi. Bundan sonraki sürecin iyi yönetilmesi gerektiğine dikkati çeken şahin, “Halkımız yeni normali her şey normal anladığı için değerlerimiz bizim istediğimiz noktada değil. Bunkış gelmeden köklü kalıcı çözümler bulmaya çalışıyoruz.” dedi. 

 

TBB’nin pandemi sürecinde belediyelerin hizmetlerini aksatmadan sürdürebilmeleri için merkezi ve belediyelerle yaptıkları çalışmaları aktaran Şahin, uluslararası platformlarda da bilgi ve tecrübe paylaşımını sağladıklarını bildirdi. Yeni kurulan dünyada ekonomik gücün değil sağlıklı, dirençli, güvenli akıllı ve yeşil şehirler gibi başlıkların öne çıktığını ifade eden Şahin, hareketlilik, gıda güvenliği ve tedarik zincirinin önemine dikkati çekerek TBB’nin bu anahtar kodları dikkate alarak yeniden yapılandığını kaydetti. ASELSAN ile TBB işbirliğinde tüm şehirleri kapsayacak dijital bir merkez altyapısı kurulduğunu da açıklayan Şahin, “Sorun çözme kapasitemizi yüksek tutacağız. Sorunları birlikte yeneceğizbirlikte aşacağız.” şeklinde konuştu.

 

Başkanlar ortak sıkıntılara değindi

 

Toplantıda söz alan bölge belediye başkanları pandemisürecindeki çalışmalarla ilgili tecrübelerini paylaşarak ekonomik sorunlara dikkati çekti. 

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediyelerpandemi sürecinde büyük yük düştüğünü söyleyerek özellikle toplu ulaşımdaki gelirlerin düştüğünü ve gelirlerde açık oluştuğunu belirti.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, salgın sürecinde sağlık, sosyal ve ekonomik çalışmaları aktarırken tüm ilçe belediye başkanlarının siyaset üstü bir duruşla pandemiylemücadele ettiğinin altını çizdi. 

 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise bu süreçte belediye başkanlarının yaşadıkları zorlukları paylaştı. Sağlık ve belediye çalışanlarının özverili çalışmalarından bahseden Akgün, ekonomik zorlukları işaret ederek vergi gelirleri, belediye payları gibi konularda tedbir alınması gerektiğini söyledi. 

 

 

Marmara Belediyeleri Yeni Normal Dönemi TartıştıMarmara Belediyeleri Yeni Normal Dönemi TartıştıMarmara Belediyeleri Yeni Normal Dönemi TartıştıMarmara Belediyeleri Yeni Normal Dönemi Tartıştı