Karadeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemi Konuştu

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen "Küresel COVID-19 Sonrası Yeni Normal ve Belediyeler Toplantıları"nın beşincisi, Karadeniz Bölgesindeki belediyelere yönelik olarak Başkan Fatma Şahin’in katılımıyla yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Fatma Şahin, Türkiye’de salgın sürecinde yapılan başarılı kriz yönetiminin altını çizerek, güçlü liderlik, yerel yönetimlerle merkezi yönetim arasında güçlü koordinasyon, herkes için ulaşılabilir güçlü sağlık altyapısı ve dayanışmayla ülkemizin ABD ve Avrupa Birliği gibi ülkelerden pozitif ayrıştığını kaydetti. Sosyal devlet olmanın öneminden bahseden Şahin, “Çıkan genelgelerin ete kemiğe bürünmesinde belediyelerimiz çok önemliydi. Bu süreçte dezenfekteden sosyal yardıma belediyelerimiz çok yoğun bir şekilde çalışarak mücadelenin öznesi oldular. Belediye başkanlarımız büyük gayret gösterdiler Allah kendilerinden razı olsun. Bizim dayanışma ruhumuz en büyük gücümüz oldu.” şeklinde konuştu.

Pandemi sonrasında dünyanın yeni kodlarının iyi bilinmesi ve güncellenmesi gerektiğini söyleyen Şahin, “Akıllı şehir, güvenli gıda, dirençli şehir, güvenli şehir, yeşil hareketlilik gibi yeni anahtar kodlarını bilmez, kendimizi güncellemezsek rekabetin içinde var olamayız. Bu nedenle TBB olarak yeni kodları çalıştık.” dedi. Şahin, artık büyük devlet tanımının kişi başına düşen milli gelir, sahip olunan altın ya da petrolle alakalı olmadığını ifade ederek,  güçlü devlet olmak için kendi kendine yetebilmek, tedarik zincirini kurabilmek, yerli ve milli üretim yapabilmek zorunda olunduğunun altını çizdi.  Dijitalleşmenin artık en önemli başlık olduğundan bahseden Şahin, TBB’nin ASELSAN ile ilgili bütün belediyelerin istifadesine sunulacak bir donanım hazırlığı içerisinde olduğunu açıklayarak, akıllı şehir ve dijitalleşmeye katkı vermeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Moderatörlüğünü Recep Bozdoğan’ın üstlendiği, yaklaşık 30 belediye başkanının katıldığı video konferans toplantıda belediye başkanları söz alarak pandemi süresindeki ve sonrasındaki çalışmalarını katılımcılarla paylaşırken, ortak projeler, bölgesel kalkınma, tarımsal faaliyetler, mali sorunlar ve öneriler tartışıldı.

 

Karadeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemini KonuştuKaradeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemini KonuştuKaradeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemini KonuştuKaradeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemini KonuştuKaradeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemini KonuştuKaradeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemini KonuştuKaradeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemini Konuştu