Akdeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemi Tartıştı

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Akdeniz Bölgesi'ndeki belediyelere yönelik düzenlenen "Küresel COVID-19 Sonrası Yeni Normal ve Belediyeler Çevrimiçi Toplantısı" TBB Başkanı Fatma Şahin ve bölge belediye başkanlarının katılımıyla yapıldı.

Toplantı çerçevesinde, belediyelerin pandemi sürecinde ve sonrasında yürüttükleri faaliyetler, gelecekte yapacakları çalışmalar ile bölge belediyelerinin ortak sorun ve çözüm önerileri geniş bir yelpazede ele alındı.

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye’de pandemi sürecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği, güçlü sağlık altyapısı ve yerelle merkez arasındaki güçlü koordinasyonla aşıldığını belirtti. Şahin, Salgın sonrası kurulacak yeni dünyada akıllı şehirler, yeşil ekonomi, sağlıklı şehirler, dirençli şehirler, güvenli gıda, güvenli şehirler, yeşil hareketlilik gibi tanımlamaların öne çıkacağını kaydederek bu başlıklarda çalışmalar yürütülmesinin önemine dikkati çekti. Belediyelerin bu süreçte elinden gelen gayreti gösterdiğini de hatırlatan Şahin, millet olarak dayanışma ruhuyla mücadele verildiğinin altını çizdi.

Başkan Şahin’in açılış konuşmasının akabinde söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ülkemizin pandemi sürecini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğiyle, birlik ve beraberlik içerisinde atlattığını belirterek bu dayanışmanın devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Belediyelerin özellikle ekonomik olarak desteklenmesi gerektiğini ifade eden Karalar, salgın dolayısıyla belediyelerin borçlarının üç ay değil yılsonuna kadar uzatılmasını talep ettiğini bildirdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, işbirliği ve dayanışma vurgusu yaparak “Kalkınma yerelde başlar, bölgeyle gelişir, ülke çapında hayat bulur. Birbirimizin rakibi değil, destekleyicisi ve tamamlayıcısıyız.” dedi. Kahramanmaraş’ın pandemi çalışmalarından bahseden Güngör, belediyelerin yaşadıkları ekonomik sorunlara işaret etti.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise Osmaniye’nin salgın döneminde yaptığı çalışmaları paylaşarak olası salgınlarda belediyelere düşecek görevlerin planlanmasının ve devletin yerel yönetimler için bir görev bölümü oluşturmasının faydalı olacağının altını çizdi.

Toplantı belediye başkanlarının yeni normal dönemde neler yapılıp yapılmayacağına ilişkin değerlendirmeleriyle tamamlandı.

 

 

 

Akdeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemi TartıştıAkdeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemi TartıştıAkdeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemi TartıştıAkdeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemi TartıştıAkdeniz Belediyeleri Yeni Normal Dönemi Tartıştı