Başkan Şahin: “Yenilenmezsek yeniliriz”

Türkiye Belediyeler Birliği(TBB) tarafından düzenlenen "Küresel COVID-19 Sonrası Yeni Normal ve Belediyeler Toplantıları"nın üçüncüsü Doğu Anadolu Bölgesi belediyelerine yönelik olarak TBB Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla 9 Haziran’da gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Şahin, Türkiye’nin pandemi sürecini başarıyla atlattığını belirterek güçlü liderlik, herkes için sosyal güvenlik ve ulaşılabilir sağlık altyapısı, yerelle merkez arasındaki koordinasyon ve dayanışma gibi başlıkların altını çizdi. Dünyanın en güçlü olarak nitelendirilen Amerika’da yetersiz sağlık altyapısı nedeniyle 140 bin vefat yaşandığını anımsatan Şahin ülkemizde ise herkesin doğduğu andan itibaren ücretsiz sağlık imkanlarından faydalandığını aktardı.

Güçlü yünler kadar zayıf  yönlerin de dikkate alınması gerektiğini söyleyen Başkan Şahin, “Sosyal bir millet olduğumuz için yeni normali “her şey normal” anladık. Düğünden, taziyeden vazgeçemediğimiz için her şehirde farklı sorunlar yaşanıyor. Zihinsel dönüşümü sağlamalıyız. Belediye başkanlarımızın bu konudaki gayretlerine şahidiz.” dedi.

Yeni normalin anahtar kodlarının akıllı şehir, sağlıklı şehir, güvenli şehir, dirençli şehir, akıllı tarım, yeşil ekonomi gibi başlıklardan oluştuğuna vurgu yapan Şahin, TBB’nin bu alanlarda projeler üretmek üzere çalışmalara başladığını söyledi.  Şahin, “Yenilenmezsek yeniliriz. En büyük hedefimiz Cumhuriyetimizin 100. Yılında dünyanın 10. Büyük ekonomisi olmak” diyerek “Şikayet etme, çare bul” anlayışıyla çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Başkan Şahin: “Yenilenmezsek yeniliriz”Başkan Şahin: “Yenilenmezsek yeniliriz”Başkan Şahin: “Yenilenmezsek yeniliriz”Başkan Şahin: “Yenilenmezsek yeniliriz”