Belediyeler COVID-19 Sonrası Dönemi Tartıştı

 

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesi belediyelerine yönelik düzenlenen “Küresel COVID-19 Sonrası Yeni Normal ve Belediyeler Çevrimiçi Toplantısı” TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve bölge belediye başkanlarının katılımıyla yapıldı.

 

Pandemi sonrası yeni normal süreci ve belediyelerin iyi uygulama örneklerinin görüşüldüğü toplantının açılışında konuşan Başkan Şahin, Türkiye’nin pandemi sürecindeki başarısına dikkat çekerek bu başarıyı sağlayan unsurları güçlü liderlik, güçlü sağlık altyapısı, merkez ve yerel arasındaki koordinasyon, sosyal güvenlik sistemi olarak sıraladı. Yapılan uluslararası toplantılarda Türkiye’nin pandemi sürecinde pozitif ayrışmasının öne çıktığına dikkati çeken Şahin, merkezden gelen genelgeyi ete kemiğe büründüren belediyecilik anlayışının bu başarıda önemli bir payı olduğunun altını çizdi.

 

Bütün belediye başkanlarının bu süreçte yoğun çaba gösterdiğini belirten Şahin, güçlü dayanışmanın Türkiye’yi pandemiden en az zararla çıkardığını kaydetti. Güneydoğu’da vaka sayılarının nedenini sosyal mesafe ve maske kullanımına dikkat edilmemesi olarak açıklayan Başkan Şahin,  “Sosyal ilişkiler çok kuvvetli olduğu için taziyeden düğüne fedakarlık yapmayan bir zihinsel anlayış var. Bunun için valiler, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarıyla yoğun çalışıyoruz.” dedi.

 

Yeni dünyada sağlıklı, güvenli, dirençli, akıllı kentler, yeşil hareketlilik, akıllı tarım ve akıllı gıda gibi tanımların öne çıktığını ifade eden Şahin, bu kriterleri sağlayan ülkelerin gelecekte söz sahibi olacağına işaret etti. TBB olarak bu konu başlıklarında çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Şahin, “TBB bünyesinde müstakil bir birim kurularak bu başlıklarda çalışmaların hayata geçeceğini sözlerine ekledi. Pandemi sonrası tüm dünyada ekonomik kriz beklendiğini ve bu krizi yönetmeyenlerin büyük sosyal ve mali krizlerle mücadele etmek zorunda kalacağını aktararak Türkiye olarak ilk aşamayı atlattık, ikinci aşama olan ekonomiyi de güçlü tutmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Güneydoğu Anadolu Belediyeleri COVID-19 Sonrası Dönemi TartıştıGüneydoğu Anadolu Belediyeleri COVID-19 Sonrası Dönemi Tartıştı