Belediyeler Yeni Normal Dönemi Tartıştı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenecek olan “Küresel COVID-19 Sonrası Yeni Normal ve Belediyeler Toplantıları”nın ilk toplantısı İç Anadolu Bölgesi belediyelerine yönelik çevrim içi olarak düzenlendi. Toplantı TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve belediye başkanlarının katılımıyla yapıldı.

Pandemi sonrası normalleşme süreci ve iyi uygulama örneklerinin değerlendirildiği toplantının açılış konuşması Başkan Fatma Şahin tarafından gerçekleştirildi. Pandemi nedeniyle dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Şahin, “Hepimiz zamanın ve mekânın şahidiyiz. Dünya zor bir dönemden geçiyor. Ülke olarak açık toplum olunca küresel gelişmelerden etkileniyoruz. Ortak sorunlara ortak çözümler bulmak için bugün bir aradayız.” dedi. Şahin, belediyelerin pandemiyle mücadelede büyük gayret gösterdiğini ve dayanışma içerisinde olduğunu hatırlatarak; “Dört aydır bütün belediye başkanlarımızın gündemi pandemi oldu. Belediyelerimiz çok ciddi gayret gösterdi. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu büyük sorunu en az zararla geçirmek için çok çalıştık. Güçlü sağlık altyapımız insanlarımızın bu salgından az zarar görmesini, vaka ve vefat sayısının az olmasını sağladı. Kurumlar arası koordinasyon ve şehirlerimizde genelgelerin uygulanması çok önemliydi. Belediye başkanlarımız genelgeleri çok sıkı takip etti. Güçlü bir dayanışma gösterildi.”

Aşı bulunana kadar koronavirüsün hayatı ve şehirleri etkilemeye devam edeceğine dikkati çeken Şahin, belediye başkanlarının koruyucu ve önleyici tedbirleri almalarının virüsle mücadeledeki en önemli adım olduğunun altını çizdi. Bu süreçte belediyelerin ekonomik olarak yaşadıkları zorluklara değinen Şahin, TBB’nin encümen toplantısında aldıkları kararların Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıklar nezdinde karşılık bulduğunu belirterek, belediyelerin borçlarının ertelenmesi, kredi imkânı, belediye şirketlerine kısa çalışma ödeneği verilmesi ve belediyeleri ilgilendiren konularda yapılan hukuki düzenlemelerle belediyelere destek olunduğuna vurgu yaptı.

Konuşmasında sık sık işbirliği ve koordinasyon mesajı veren Şahin, “Bu süreçte çok ciddi koordinasyon, iş birliği ve kardeşlik hukuku gerekiyor. Orta Anadolu ülkemizin kalbi. Buradan gelecek fikirlere ve iyi uygulamalara ülkemizin ihtiyacı var.  Pandemiyle birlikte yeni bir dünya kuruluyor. Güçlü devletler için altın, petrol, milli gelir tanımı değişti. Bugün 140 bin vefatla ABD’nin nasıl zorlandığını görüyoruz. Avrupa’da da birçok ülke aynı şekilde. Dirençli şehirler, yeşil şehirler, akıllı şehirler, güvenli şehirler ve sağlıklı şehirler pandemiden sonraki en önemli başlıklarımız olacak.” dedi. Şahin, TBB olarak uluslararası platformlarda da işbirliklerine devam edeceklerini kaydederek; küresel ısınma, gıda güvenliği, akıllı tarım ve güvenlik gibi konularda da çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

Toplantı çerçevesinde söz alan belediye başkanları pandemi sürecine ilişkin mevcut durum değerlendirmesi yaparak, sorun ve önerilerini istişare etti.

Belediyeler Yeni Normal Dönemi TartıştıBelediyeler Yeni Normal Dönemi TartıştıBelediyeler Yeni Normal Dönemi TartıştıBelediyeler Yeni Normal Dönemi Tartıştı