Şahin: “Kas ve kasa dönemi bitti, kafa dönemi başladı.”

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, National Democratic Insitute (NDI) tarafından düzenlenen çevrim içi toplantıda kadınların yerel yönetimlerde yer almasının önemine dikkati çekti.

Pandemi sürecinde dünyanın zor bir süreçten geçtiğini hatırlatan Şahin,  hala yan etkilerinin devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğiyle vaka ve ölüm sayısında Avrupa ve Amerika’dan pozitif ayrıştığına değindi. Şahin,  Türkiye’nin Almanya gibi Avrupa Birliğinin (AB) lider ülkeleriyle aynı kategoride yer aldığını kaydetti.

Artık yeni bir yönetim anlayışının başladığını aktaran Başkan Şahin, “3K dönemi başladı. Kas dönemi bitti, kasa dönemi bitti, 3K döneminde artık kafa devrimi var. Kadınların duygusal zekası, vicdanı ve kalbiyle birleştiği zaman çok daha güçlü, hızlı, disiplinli ve doğru sorunları çözme kapasitesine ulaşıldığını gösteren birçok örnek var. Başarımızı sürdürülebilir kılmak için karar alma mekanizmalarını kadınıyla erkeğiyle güçlü tutmamız gerek.” dedi.

Kentlerin nasıl kadın dostu olacağına ilişkin ipuçları veren Şahin, “Kadın dostu nasıl  olunur? Kurumsal kapasiteyi buna uygun hale dönüştürmeniz gerekiyor. Kendi birimlerinizi güçlendirmeniz gerekiyor.” dedi. Gaziantep’te kadının güçlendirilmesi için bakanlıklar ve STK’larla çeşitli projeler hayata geçirdiklerini aktaran Şahin, “Yerelden evrensele, geçmişten geleceğe uluslararası bir vizyonla bu işleri götürmek gerekiyor. Bu sistemin dışında kalırsak küçülürüz. Her yaptığımız işi çok iyi anlatmak çok önemli çünkü bir algı dünyası var. Doğru metodolojiyi kullanmak ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmek zorundayız yoksa kendimizi geliştiremeyiz.” şeklinde konuştu.

Şahin: “Kas ve kasa dönemi bitti, kafa dönemi başladı.”Şahin: “Kas ve kasa dönemi bitti, kafa dönemi başladı.”