Türk-Alman Kardeş Şehirler Konferansı Yuvarlak Masa Toplantısı

Türkiye ve Almanya yerel yönetimleri arasındaki işbirliğini artırmak amacıyla Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Almanya Şehirler Birliği (DST) öncülüğünde, çevrim içi olarak düzenlenen Türkiye-Almanya Kardeş Şehirler Konferansı’nın son gününde “Büyükşehir Belediye Başkanları Yuvarlak Masa Toplantısı” düzenlendi. 

“Katılımcı Kardeş Şehir İlişkilerinde Gençlere Yönelik Değişim Projeleri”, “Dijital Kentler”, “Sürdürülebilir Kentsel Gelişim” ve “COVID-19 Krizi Bağlamında Dezavantajlı Gruplara ve Mültecilere Yönelik Belediyelerin Koruma İşlevleri” konularında gerçekleştirilen Çalıştaylar dizisinin sonuç raporlarının belediye başkanları ile paylaşıldığı Yuvarlak Masa Toplantısına Türkiye’den ve Almanya’dan belediye başkanları katıldı.

İki ülke arasındaki kardeş şehir işbirliklerini ve tecrübe paylaşımını desteklemek amacıyla normalde İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlanan bu Konferansın yaşanan pandemi sebebiyle çevrim içi olarak düzenlendiğini ifade eden TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünyanın yüzyıl sonra yeniden önemli bir küresel sorunla karşı karşıya olduğunu dile getirerek, pandemi sürecinde Türkiye’nin izlediği yol haritası hakkında katılımcılara bilgi verdi. 

“Kalkınma yerelde başlar, demokrasi yerelde başlar” anlayışıyla güçlü işbirlikleri kurmak için söz konusu Konferansı düzenlediklerini söyleyen Şahin, pandemi sonrası paradigma değişimi yaşanacak dünyamızda iklim değişikliği, küresel ısınma, gıda güvenliği, sağlıklı kentler, tedarik zinciri ve çevre konularının daha da önemli hale geldiğini anlattı. Almanya yerel yönetimleriyle bu başlıklara uygun şekilde çalışmayı ve dünyaya örnek projeler üretmeyi amaçladıklarını belirten Şahin, Konferansın ana başlıklarından birisi olan gençlik değişimi projelerine de bu süreçte daha fazla önem vereceklerini belirtti.

 

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, kardeş şehir ilişkilerinin Almanya ve Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliğinin yerel düzeyde de kök salmasına yardımcı olduğunun altını çizerek, toplumların yakınlaşmasına aracılık eden ve siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan değer yaratan kardeş şehir ilişkilerinin derinleştirilmesinin ve çeşitlendirilmesinin Bakanlıkları tarafından desteklendiğini ifade etti. Federal Almanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından Devlet Bakanı Michelle Müntefering, Türkiye’den Almanya’ya gelen çok sayıda insanın öykülerinin artık kendi öyküleri olduğunu ifade ederek, Türkiye ile Almanya arasında halihazırda köklü bir ilişki ağının bulunduğunu hatırlattı. Yerelde kurulan ikili ilişkilerin iki ülkenin ulusal ilişkilerine de büyük katkı sağladığını belirten Müntefering, Türkiye ve Almanya arasındaki kardeş şehir protokollerine de bu manada önem verdiklerinin altını çizdi. 

 

 Yuvarlak Masa Toplantısına Türkiye’den büyükşehir belediye başkanları Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in yanı sıra Hannover’in Türk kökenli belediye başkanı Belit Onay’da katıldı. Toplantıya katılan tüm belediye başkanları kardeş şehir ilişkileri, yerel yönetimlerin ekonomi, sosyal ve kültürel yaşama olan katkıları ve üstlendiği roller, yeni dünya düzenine uyum ve göç sebebiyle kaynaşan kültürlerin etkileşimi konularında görüş ve düşüncelerini dile getirdi.

Türk-Alman Kardeş Şehirler Konferansının Hazırlık Toplantısı YapıldıTürk-Alman Kardeş Şehirler Konferansının Hazırlık Toplantısı YapıldıTürk-Alman Kardeş Şehirler Konferansının Hazırlık Toplantısı Yapıldı