Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor

Avrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor

 

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu himayelerinde, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliğinde düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası 2020 Yılı Kampanya Tanıtım Toplantısı, “Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik" temasıyla yapıldı.

Toplantıya TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, AB Türkiye Delegasyon Başkanı Berger, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Faruk Kaymakcı’nın yanı sıra etkinliğe katılacak belediye başkanları katıldı. Toplantın moderatörülüğünü Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Akif Türkel üstlendi.

 

TBB Başkanı Fatma Şahin’den Berger’e özel teşekkür

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, konuşmasına başlamadan önce yakında Türkiye’deki görevi sona erecek olan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’e özel olarak teşekkür ederek, Berger’in Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin gelişmesine, çevre, sosyal ve ekonomik projelerin ilerlemesine ve sığınmacılarla ilgili sorunların çözümüne verdiği katkılardan bahsetti.

 

Şahin: “Gençlerin zihinsel dönüşümünü sağlamamız lazım”.

 

Pandemi sonrası yeni kurulan dünyada çevre projelerinin daha da önem kazandığını ifade eden Şahin, Avrupa Hareketlilik Haftasının toprağın, suyun, havanın korunması, küresel ısınma, karbon salınımının azaltılması ve hareketliliğe yeni bir bakış açısı getirmesi açısından önemli olduğunu belirtti. Şahin konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni dünyada hepimiz emanetçiyiz. Çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmak bizim elimizde. Belediye başkanları olarak bu meseleyi çok özel bir şekilde çalışmamız lazım. Karbondioksit salınımını azaltacak ulaşım seçeneklerini hayatımızın bir parçası haline getirmemiz lazım. Avrupa Bisiklet Federasyonu bisikletin ekonomik, güvenli, çevresel, sosyal alanda en önemli ulaşım aracı olduğunu tescillemiş durumda. Hollanda, Danimarka ve Almanya’da bisiklet kullanımı çok yaygın. Türkiye’de Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, bakanlarımızın çalışmaların çalışmalarıyla şehirlerde bisiklet yolları oluşturuyoruz.” dedi.

 

Gaziantep’e 52 km’lik bisiklet yolu

 

Gaziantep’te yapılan çalışmalara değinen Şahin, “Gaziantep’te ulaşım master planı yaptığımızda 52 km’lik bisiklet yolu belirlemiştik, yarısını tamamladık. Bisiklet terminallerini, bisikletle toplu taşımayı entegre etmeyi başardık. Gençlerin zihinsel dönüşümünü sağlamamız, bunun bir alternatif değil dünyanın geleceği için çok lüzumlu olduğunu anlatarak teşvik etmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

 

Karatepe: “Evlerimize kapanınca hareket etmenin ne kadar kıymetli olduğunun farkında vardık.”

 

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe teknolojinin imkanlarının gelişmesiyle insanların hareketsizleştiğine dikkati çekerek teknolojinin ve doğal kaynakların aşırı kullanılmasının yol açtığı zararların pandemi sürecinde yakından görüldüğünü söyledi. Karatepe, “Teknolojiyi kullanmanın da bir sınırı olmalı. İnsan bedenini de kullanmalı ki daha sağlıklı olsun. Neticede aşırı kullanmanın doğurduğu çevre kirliliği sorunlarını yaşadık. Evlerimize kapanınca hareket etmenin ne kadar kıymetli olduğunun farkında vardık.” dedi. Hareketliliği şehirler açısında ele alan Karatepe, Otomobil hayatımıza egemen oldu. Bütün büyük meydanlar, caddeler trafiğe açıldı. Yürüyecek cadde, kaldırım kalmadı. Otomobillere hizmet ediyoruz. İnsana yer kalmamış durumda. Şehirler battı çıktılarla, viyadüklerle adalara bölündü. Bunlar trafiği rahatlasa da insan hareketine engel oluyor. Şehir kurmak; bir bütün olarak yaşamı, hayatı anlamak, bir felsefe gerektiriyor. Bu konuda yeterli değiliz.” ifadelerine yer verdi.

 

Kaymakcı:“Bugün işe TBB’nin bana hediye ettiği elektrikli bisikletle geldim.”

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı  Faruk Kaymakcı Ankara’da bisiklet kullanımını deneyimlemek için bugün işe bisikletle geldiğini söyleyerek “Bugün işe TBB’nin bana hediye ettiği elektrikli bisikletle geldim. Ankara’da işe bisikletle gitmeyi deneyimlemek istedim. Ankara'nın her semtinde bu mümkün olmayabilir ama bunu deneyimledim ve işe daha pozitif başladım. Ankara’yı buna alıştırmamız lazım.” dedi. Şehirlerin devasa şekilde büyüdüğünü söyleyen Kaymakcı, dünyada şehirlerin büyüdüğünü, 2030'da 43 kentin 10 milyon nüfus sınırını aşacağını söyledi. Yeni şehir modelleri oluşturulurken bisiklet ve yürüyüş için daha geniş alanlar ayrılması gerektiğinin altını çizdi. Büyüyen şehirler için önlemler alınmasının zorunluluk olduğunu ifade eden Kaymakcı, konut, su, çevre, sağlık, istihdam ve güvenlik başlıklarının hep birlikte planlanması gerektiğine işaret etti.

 

Berger: “Amacımız daha az kaza ve ölüm yaşanması”

 

AB Türkiye Delegasyon Başkanı Berger, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin'e şehre yaptığı doğa dostu ulaşım çalışmaları için teşekkür ederek, Türkiye'nin ve Avrupa'nın Gaziantep'ten öğreneceği şeyler olduğunu belirtti.

Berger, Avrupa Hareketlilik Haftası'nın bu yılki temasına değinerek, "Avrupa'nın 2050'de sıfır karbon üretmesini planlıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için herkesin birbirine ihtiyacı var." dedi.

Türkiye'de son 10-15 yılda yaşanan ekonomik büyümenin doğal sonucu olarak toplu taşıma kullanımının arttığını belirten Berger, bu araçların da sera gazı salınımının yüzde 20'sini gerçekleştirdiğine işaret etti. Kovid-19 salgını nedeniyle toplu taşıma kullanım oranlarının düştüğünü, özel araç kullanımının ise arttığını söyleyen Berger trafik kazalarına da dikkati çekerek; "Amacımız daha az kaza ve ölüm yaşanması. Polis ve İçişleri Bakanlığı bunun üzerine çalışıyor ve yıllık ölüm sayısını ortalama 7 bine indirmeyi planlıyoruz." dedi.

 

TBB bu yıl da en hareketli belediyeleri ödüllendirilecek

 

Hafta   kapsamında geçen yıl TBB tarafından haftaya en aktif katılımı sağlayan belediyeler ödüllendirilmişti. TBB bu yıl da belediyelerin katılımını teşvik amacıyla "Avrupa Hareketlilik Haftası Faaliyetleri", "Kalıcı Önlemler" ve "22 Eylül Arabasız Gün" şartlarını yerine getiren ve haftaya en aktif katılım sağlayan belediyelere Avrupa Hareketlilik Haftası Ulusal Ödülü verecek.

Avrupa Hareketlilik Haftası BaşlıyorAvrupa Hareketlilik Haftası BaşlıyorAvrupa Hareketlilik Haftası Başlıyor