Yeni Normal Hayatta Toplu Taşıma Tartışıldı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8 Haziran’da düzenlenen “Covid-19 Sürecinde Toplu Taşıma Araçlarında Havalandırma Sistemleri” konulu panelde kontrollü yeni normal hayatta toplu taşım araçlarında alınması gereken önlemler değerlendirildi.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) de destek verdiği panelin moderatörlüğü Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı tarafından yapıldı.

Geliştirilen yeni sistemler, uygulamalar ve maliyetlerin görüşüldüğü toplantıda TBB Genel sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici’nin yanı sıra Tüm Özel Halk Otobüsler Birliği Başkanı Ercan Soydaş, TOBB Karayolu Taşımacılığı Meclis Başkanı Mustafa Yıldırım, MMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Motorlu Araçlar Komisyonu Başkanı Mak.Y.Müh. Alpay Lök, İETT Genel Müdürü Hamdi Alper Kolukısa konuşmacı olarak yer aldı.

Genel Sekreter Doç. Dr. Birol Ekici, pandemi sürecinin halka en yakın kurumlar olan belediyeleri derinden etkilediğini belirterek bu süreçte kamu hizmetinin kesintisiz sunulmasının zorunluluk olduğunu hatırlattı. Toplu taşımada kapasitenin yüzde 50 kullanılması, ücretlendirmede artışa gidilmemesi gibi konularda hassasiyetlerinden dolayı da toplu taşıma hizmetini yürütenlere teşekkür eden Ekici, 23 Mart’ta yapılan TBB Encümen toplantısında belediyelerin “toplu taşımada elektrik giderleri” ve “toplu taşımada akaryakıtta ÖTV ve KDV indirimi” taleplerini ilgili bakanlıklara ilettiklerini ve konuyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini kaydetti. Belediyelerin engelli ve yaşlıların taşınmasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verdiği katkı payının artırılmasına yönelik talepleri olduğunu da aktaran Ekici, TBB’nin en önemli görevlerinden birinin iyi uygulamaların belediyelerde yaygınlaştırılması olduğunu söyleyerek panelden çıkan sonuçların belediyelerle paylaşılacağının altını çizdi.

Yeni Normal Hayatta Toplu Taşıma TartışıldıYeni Normal Hayatta Toplu Taşıma TartışıldıYeni Normal Hayatta Toplu Taşıma TartışıldıYeni Normal Hayatta Toplu Taşıma TartışıldıYeni Normal Hayatta Toplu Taşıma Tartışıldı