Şahin, Türkiye'nin Pandemideki Başarısını Anlattı

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından düzenlenen COVID-19 konulu toplantıda Türkiye’nin ve belediyelerin pandemi tecrübelerini paylaştı.

 

Başkan Şahin, CEMR tarafından düzenlenen “Avrupa Belediyelerinin Karşılaştığı COVID-19 Krizi ve Sonuçları” toplantısına telekonferans yöntemiyle katıldı. Tecrübelerin paylaşıldığı toplantıda Şahin’in yanı sıra konuşmacı olarak İngiltere Belediyeler Birliği Başkanı Cllr James Jamieson, Sceaux Belediye Başkanı Philippe Laurent ve Selanik Belediye Başkanı Konstantinos Zervas da yer aldı.

 

Küresel bir soruna karşı ulusal bir mücadele verildiğini kaydeden Başkan Şahin, Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan ettiği anda ülkemizde tüm hazırlıklarını tamamlanmış olduğunu belirterek Türkiye’nin vefat ve vaka sayısında dünyadan pozitif ayrışmasının nedenlerini; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki güçlü liderlik, güçlü sağlık altyapısı, sosyal yardımlar ve koruyucu önlemler ile tedarik zincirindeki başarı olarak sıraladı. Türkiye’nin gerek yoğun bakım üniteleri gerekse yerli ürettiği solunum cihazlarıyla buna en hazırlık olduğunu gösterdiğini söyleyen Şahin, Gaziantep’te kurulan atölyelerde yerli kumaşlarla üretilen 15 milyon maskenin halka ücretsiz olarak dağıtıldığını hatırlattı.

 

Şahin pandeminin yeni bir dünya düzeni getirdiğini de ekleyerek şu sözlere yer verdi: “Yeni bir dünya kurulduğunu düşünüyorum. Bu yeni dünyada güçlü devlet tanımının değiştiğini, yalnızca kişi başına düşen milli gelir ile güçlü olunmadığını, sağlıklı kentler kurulması gerektiğini, tedarik zincirini güçlü kurmamız gerektiğini ve tedarik ve gıda güvenliğini temin etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu dönem bizim güçlü yönlerimizi gösteren bir zaman oldu. Çevresel kalkınmanın insani kalkınmayla birlikte ne anlama geldiğini pandemi sürecinde gördük. TBB olarak tüm çalışmalarımızı tüm paydaşlarımızla paylaşmaya hazırız.”

Şahin, Türkiye'nin Pandemideki Başarısını AnlattıŞahin, Türkiye'nin Pandemideki Başarısını Anlattı