TBB ve Belediyeler Normalleşme Döneminde Tarımı Konuştu

Türkiye Belediyeler Birliği Tarım, Hayvancılık ve Kırsal Hizmetler Komisyonu telekonferans yöntemiyle toplanarak belediyelerin tarım faaliyetlerini değerlendirdi. Toplantıda COVID-19 pandemisi sonrasında belediyelerin yapacağı tarım ve kırsal kesime yönelik çalışmalar konuşuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Birol Ekici, Birliğin belediyelere yönelik hizmetlerinden bahsederek toplantı kapsamında belediyelerin tarım konusunda birlikte neler yapılacağının ele alınacağını belirtti. İyi uygulamaların yaygınlaştırılmasının önemine dikkati çeken Ekici, Anadolu’nun çok farklı coğrafi özelliklere sahip olduğunu hatırlatarak iyi uygulamaların tüm Türkiye’de yayılması, potansiyelin artırılması, halkın gıda güvenliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini değerlendirmek amacıyla bu çalışmayı başlattıklarını kaydetti. Komisyonun belediyelerin yatırımlarının artırılması, halkın refah seviyesinin ve ihracatın yükseltilmesi için çalışacağını aktaran Birol Ekici, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in selamlarını ileterek konuşmasını noktaladı.

Toplantıda tarım ve hayvancılık alanındaki tecrübelerini paylaşılırken; diğer kurumlarla işbirliği, çiftçi ve kooperatiflerle ilişkiler, ihale istisnaları, fuar ve festivaller gibi konu başlıkları da geniş bir yelpazede ele alındı.

Adana, Ankara, İzmir, Konya, Sakarya ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyeleri ile Havza, Kocasinan, Şenkaya, Tepebaşı, Erbaa ve Eşme Belediyelerinden komisyon üyelerinin yer aldığı toplantının moderatörlüğü TBB Hukuk İşleri Müdürü Zeliha Mercimek tarafından yapıldı.

TBB ve Belediyeler Normalleşme Döneminde Tarımın Durumunu KonuştuTBB ve Belediyeler Normalleşme Döneminde Tarımın Durumunu Konuştu