Türkiye ve Bosna Hersek’in Pandemi Süreci Görüşüldü

-       TBB Başkanı Şahin: Türkiye’de güçlü bir dayanışma ve güven altyapısı oluşturuldu. Bu bize ülkemizi en az zararla çıkarma fırsatı verdi.

-       Bosna Hersek Belediyeler Birliği Başkanı Ivan Vukadin: Kesintiler, vergi borcu ve fatura erteleme, maddi yardımlar gibi önlemleriniz çok başarılıydı, tebrik ederim. Biz geç kaldık çünkü bizde farklı bir karar mekanizması var. Türkiye’ye göre ağır işliyor.

 

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Bosna Hersek Belediyeler Birliği Başkanı Ivan Vukadin ve Direktör Vesna Travljanin video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda COVID-19 sürecini değerlendirdi.

 

Tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Başkan Şahin, Türkiye olarak küresel bir sorunla ulusal bir mücadele verdiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde pandeminin başarıyla yönetildiğine vurgu yapan Şahin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, yaşanacak sorunları önceden görmek ve önlemleri almak noktasında çok önemliydi.” dedi. Başkan Şahin, pandemi ilan edildiğinde Türkiye’de sağlık kurulu oluşturularak yapılması ve yapılmaması gerekenlerin hızla görüşüldüğünü aktararak alınan önlemler neticesinde diğer ülkelere kıyasla Türkiye’nin süreçten en az zararla çıktığının altını çizdi. Türkiye’de son 18 yıldır Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde büyük bir sağlık alt yapısı oluşturulduğuna dikkati çeken Şahin, sağlığa yapılan yatırımlar, yerelle merkez arasındaki güçlü koordinasyon ve güçlü liderliğin sağlanmasıyla başarılı olunduğunu söyledi. Şahin, konuşmasında sık sık dayanışma vurgusu yaparak “Hem ülke genelinde hem şehirlerin kendi içinde valilikler, sivil toplum örgütleri, belediyeler ve halk güven esaslı bir koordinasyon içindeydi. Türkiye’de güçlü bir dayanışma ve güven altyapısı oluşturuldu. Bu bize ülkemizi en az zararla çıkarma fırsatı verdi.” şeklinde konuştu. Başkan Şahin TBB’nin çalışmaları, akıllı şehir ve sıfır atık konularına da değindi.

 

Bosna Hersek’in pandemi tecrübelerini paylaşan Bosna Hersek Belediyeler Birliği Başkanı Ivan Vukadin, ülkesinin bu salgından çok fazla etkilenmediğini belirterek nüfusun fazla olmamasının bunda önemli bir etken olduğunu hatırlattı. Pandemiye hazırlıksız yakalandıklarını ifade eden Vukadin, “ Bu pandemiye hazırlıksız yakalandık. Maddi olarak kısıtlı olanaklarımız var. Koronavirüs ülkemizde ciddi bir hasar oluşturmadı. Belediyelerimiz ciddi sorunlar yaşamadı. Ancak bu sürecin ekonomimizi olumsuz etkilemesinden endişe duyuyoruz.” dedi. Vukadin ayrıca, Bosna Hersek’e desteklerinden dolayı Türkiye’ye teşekkür ederek iki ülke arasındaki iş birliğinden memnuniyet duyduğunu kaydetti. Türkiye’nin pandemi sürecindeki başarısını tebrik eden Vukadin, ülkesinin yaşanan krizde Türkiye kadar hızlı hareket edemediğini aktararak “Kesintiler, vergi borcu ve fatura erteleme, maddi yardımlar gibi önlemleriniz çok başarılıydı, tebrik ederim. Biz geç kaldık çünkü bizde farklı bir karar mekanizması var. Türkiye’ye göre ağır işliyor.” dedi.

 

TBB Proje ve Finansman Birimi Müdürü Cemal Baş’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantıda TBB Genel Sekreteri Birol Ekici de söz alarak TBB’nin bu süreçte çalışmalarından ve dünyadaki çeşitli gelişmelerden bahsetti. Bosna Hersek Belediyeler Birliği Direktörü Vesna Travljanin Vesna ise birlik olarak sürecin yarattığı sorunları hafifletmeye yönelik yapılan çalışmaları paylaşırken iş birliğinin önemine dikkati çekti.

Türkiye ve Bosna Hersek’in Pandemi Süreci GörüşüldüTürkiye ve Bosna Hersek’in Pandemi Süreci GörüşüldüTürkiye ve Bosna Hersek’in Pandemi Süreci GörüşüldüTürkiye ve Bosna Hersek’in Pandemi Süreci Görüşüldü