Türkiye ve Azerbaycan Belediyeleri COVID-19 Sürecini Değerlendirdi

Türkiye Belediyeler Birliği, COVID-19 sürecini değerlendirmek ve tecrübe paylaşımı yapmak üzere Azerbaycan Belediyeler Birliği ile internet üzerinden bir toplantı düzenledi.

 

Azerbaycan ile yapılan ortak çalışmalara değinerek ülkemizin pandemi sürecine ilişkin bilgiler aktaran TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’yi pandemi sürecini en başarılı yöneten ülkeler grubuna aldığını belirterek bu başarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği, güçlü sağlık altyapısı ve yerelle merkez arasındaki güçlü koordinasyonuyla sağlandığına vurgu yaptı. Kardeş şehirler projelerinin etkin bir şekilde devam ettiğini ifade eden Şahin, “Kardeş şehirlerimizi çoğalttık. Çünkü dünyanın kardeşliğe ihtiyacı var. Dünyanın iki ülke arasında dayanışmaya, kardeşliğe ve muhabbete ihtiyacı var. Bütün dünya bizim birbirimize baktığımız gibi baksa ne insanlar acı çekecek ne de çocuklar ölecek. İyi günde, kötü günde, hastalıkta, sağlıkta kader birliği yapmak çok önemli.” dedi. Şahin konuşmasında Türkiye’nin sağlıkta dönüşümünü ve Gaziantep’teki uygulamaları da paylaştı.

 

Azerbaycan Şehirler Birliği ve Nerimanov Belediye Başkanı Tamraz Tağıyev  ülkesindeki deneyim ve uygulamalarını özetleyerek, iki ülke arasındaki kardeşlik ve dayanışmaya vurgu yaptı. Türkiye’ye destekleri için teşekkür eden Tağıyev, kısa zamanda salgının son bulması temennisinde bulundu.

 

Azerbaycan Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Tofik Hasanov, Sebail Belediye Başkanı Hacı Aliyev ve Hırdalan Belediye Başkanı Orhan Musayev’in de katıldığı toplantıda iki ülke belediyelerinin hayata geçirdikleri uygulamalar paylaşıldı.

 

Toplantı çerçevesinde TBB Genel Sekreteri Birol Ekici de pandemi sürecinde TBB’de tarafından yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılar verdi.

Türkiye ve Azerbaycan Belediyeleri COVID-19 Sürecini DeğerlendirdiTürkiye ve Azerbaycan Belediyeleri COVID-19 Sürecini DeğerlendirdiTürkiye ve Azerbaycan Belediyeleri COVID-19 Sürecini DeğerlendirdiTürkiye ve Azerbaycan Belediyeleri COVID-19 Sürecini Değerlendirdi