TBB ve UCLG-MEWA Pandemiyi Görüştü

TBB ve UCLG-MEWA Pandemiyi Görüştü

 

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Başkanı Muhammed Sadieh ve Genel Sekreteri Mehmet Duman yapılan toplantıda COVID-19 sürecinde yerel yönetimlerin rolünü konuştular.

 

UCLG-MEWA Başkanı Sadieh, dünyanın salgına hazırlıksız yakalandığına dikkati çekerek bundan sonraki süreçte olağanüstü durumlara karşı tedbirli olunması gerektiğini belirtti. Fatma Şahin’in gerek TBB’deki gerekse sığınmacı sorunlarının çözümünde özverili çalışmalar yaptığını hatırlatan Sadieh, bugüne kadar kendisiyle dayanışma içerisinde çalışmaktan memnuniyet duyduğunu aktardı. UCLG-MEWA’nın bölgedeki faaliyetlerine yer veren Sadieh, İran, Ürdün, Lübnan ve diğer bölge ülkelerinin pandemi sürecindeki durumuyla ilgili gelişmeleri paylaştı. 

 

Fatma Şahin UCLG-MEWA başkanlığı yaptığını hatırlatarak bölgenin ne kadar zorlu olduğunu çok iyi bildiğini ifade etti. Küresel bir sorunla ulusal bir mücadele verirken Türkiye’nin en büyük gücünün güçlü liderlik olduğuna vurgu yapan Şahin, “Liderimize müteşekkiriz, halkımızla onur duyuyoruz” dedi. Sağlık ve sosyal güvenlik altyapısı ve güçlü koordinasyon sisteminin Türkiye’nin salgın sürecinde diğer ülkelerden daha başarılı olmasını sağladığını kaydeden Şahin, Türkiye’nin 80 ülkeye insani yardım götürdüğünün altını çizdi. “Sosyal devlet olarak ‘veren el alan elden üstündür’ ve ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ düşüncesini muhafaza ettik” diyen Şahin, konuşmasında Gaziantep’teki maske üretimi, ateş ölçme uygulamaları, hasta takip sistemi gibi uygulamalara yer verdi.

 

Toplantıya katılan TBB Genel Sekreteri Birol Ekici belediyelerin gelir kayıpları, belediyelerin borçlarının, vergi ve SGK borçlarının ertelenmesi gibi konularda TBB’nin çalışmaları hakkında teknik bilgiler verirken, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman UCLG-MEWA üyesi ülkelerdeki vaka sayılarına ve yapılan çalışmalara değindi.

 

 

TBB ve UCLG-MEWA Pandemiyi GörüştüTBB ve UCLG-MEWA Pandemiyi GörüştüTBB ve UCLG-MEWA Pandemiyi GörüştüTBB ve UCLG-MEWA Pandemiyi Görüştü