Başkanlar COVID-19 Sürecini Değerlendirdi

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Makedonya Sağlık Eski Bakanı ve Gostivar Belediye Başkanı Dr. Arben Taravari, COVID-19 dönemini video konferans yoluyla yapılan toplantıda değerlendirdi.

 

İki ülke arasında birlik ve beraberlik mesajı veren Şahin, küresel sorunla ulusal bir mücadele verildiğini hatırlatarak Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan etmesiyle ülkemizde alınan tedbir ve uygulamalardan bahsetti. Türkiye’nin en büyük gücünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği olarak ifade eden Şahin, “‘Eğitimde, sağlıkta, emniyette, adalette önce insan’ diyen bir sistem geliştirdik. Hastanelerin personel, altyapı, fiziki destek kapasitesinin artırılması ve beşeri sermayenin güçlü bir şekilde sisteme dahil edilmesi bu süreçte Türkiye’yi pozitif ayrıştırdı. İyi ki o çalışmaları yapmışız. Hem vaka hem vefat hem de yoğun bakım sayısı bakımından dünyanın en iyilerinden biriyiz. Krizler kendinizi test etmek için bir fırsat ve size öğreten bir mekteptir.” dedi. TBB’nin bu süreçte belediyeler için yaptığı çalışmaları anlatan Şahin, pandemiden sonra “güçlü devlet” kavramının yeniden tanımlanacağını belirterek Türkiye’nin bu tanımlamaya en hazır olan ülke olduğunu kaydetti.

 

Gostivar’da pandemiyle ilgili bir danışma merkezi kurulduğunu belirten Taravari, vatandaşların bugüne kadar görülmemiş bir düşmanla karşılaştığı için büyük bir korku ve panik yaşadığını anlatarak bu durumla mücadele edebilmek için ilk adım olarak salgın konusunda halkı bilgilendirdiklerini ifade etti.  Gostivar Belediyesinin Makedonya’daki merkezi hükümetten yeterli desteği alamadığını söyleyen Taravari, salgınla kendi imkanlarıyla mücadele ettiklerini açıkladı. Taravari şöyle devam etti: “Buna rağmen daha ilk günden başlayarak sokakları, caddeleri, ortak yaşam alanlarını dezenfekte etmeye başladık. Virüsle mücadele merkezi olarak haftada bir televizyon vasıtasıyla gelişmeler ve tedbirler hakkında bilgilendirmeler yaptık. Ayrıca ben doktor olarak her cumartesi canlı yayında halkın sorularını cevapladım. Bu uygulama halkın korku ve tereddütlerini hafifletici bir yöntem olarak karşılık buldu.”

 

Sosyal yardımlar ve 65 yaş ve üstü vatandaşlar için verilen hizmetlere de değinen Taravari,  yapılan çalışmalarla 2 buçuk ayda sadece 19 kişinin virüsten etkilendiğini, 27 gündür ise hiçbir yeni vakanın görülmediğini bildirdi.

Başkanlar COVID-19 Sürecini DeğerlendirdiBaşkanlar COVID-19 Sürecini DeğerlendirdiBaşkanlar COVID-19 Sürecini Değerlendirdi