TBB Sıfır Atık Kurulu Toplandı

TBB Başkanı Fatma Şahin: Pandemi sürecinin yönetiminde Türkiye’nin başarılı olmasının sebebi Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde yönetilen, çok güçlü bir altyapıya sahip olan sağlık ve sosyal güvenlik sistemimiz ve yerelden genele başarılı koordinasyondur.

 

Türkiye Belediyeler Birliği Sıfır Atık Kurulu Toplantısı TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla yapıldı.

 

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Başkan Şahin, Türkiye’nin pandemi sürecinde diğer ülkelerden pozitif ayrışmasının nedenlerini sıraladı. Ekonomik kalkınmanın, insani ve çevresel kalkınmayla bütünleşik olarak ele alınmazsa gelecekte çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalınacağına dikkati çeken Şahin, “Pandemi sürecinin yönetiminde Türkiye’nin başarılı olmasının sebebi Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde yönetilen, çok güçlü bir altyapıya sahip olan sağlık ve sosyal güvenlik sistemimiz ve yerelden genele başarılı koordinasyondur. Türkiye’deki  ‘insani yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla hayata geçirilen sağlık altyapısı bizi diğerlerinden pozitif olarak ayrıştırdı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye’de 100 bin kişiye 45 yoğun bakım ünitesi düşerken, bu rakam Japonya’da 7, İngiltere’de ise 6’dır. Sosyal devletin ne anlama geldiğini bu salgınla gördük.” dedi.

Geçen hafta TBB ve Brezilya Belediyeler Birliği arasında yapılan Covid-19 tecrübe paylaşımı toplantısını hatırlatan Şahin  “ Brezilya ‘biz bunu başaramadık’ dedi. Biz tüm genelgeleri yerelde çok hızlı uyguladık. Bu işin en önemli kısmı uygulamalardı. Uygulamada belediyelerimize önemli görevler düştü. Bütün belediyelerimiz sosyal yardımdan dezenfektasyona kadar acil eylem planında yapılması gerekenleri hızlı bir şekilde yaptı.” diyerek Türkiye’nin pandemi sürecindeki başarısına belediyelerin büyük katkı verdiğinin altını çizdi. Gaziantep’te yapılan çalışmalara da değinen Şahin, maske üretimi, şehir giriş çıkışlarındaki ateş ölçme uygulamalarının yanı sıra pozitif, şüpheli ve temaslı hastalar için takip sistemi kurulduğunu ve bu kişilerin evde kalmasını sağlayan cihazın tüm hastalara dağıtıldığını da sözlerine ekledi.

 

Şahin, yeni normal olarak adlandırılan döneme ilişkin olarak da değerlendirmelerde bulunarak, maskesiz dışarı çıkmamanın ve sosyal mesafeyi korumanın önemine vurgu yaptı. Yeşil ekonomi, çevre dostu şehirler, dirençli ve güvenli şehirler başlıklarına işaret etti. Şahin, güvenli şehir olmak için önce sağlıklı şehir olmak gerektiğini ifade ederek, çevre projeleri ve sıfır atık konusunun artık daha önemli hale geleceğinin altını çizdi.

 

Toplantı Sıfır Atık Kurulu üyelerince pandemi süreci ve sıfır atık çalışmalarında yapılan çalışmaların ele alınmasıyla tamamlandı.

TBB Sıfır Atık Kurulu ToplandıTBB Sıfır Atık Kurulu ToplandıTBB Sıfır Atık Kurulu Toplandı