Türkiye ve Filistin Belediyeleri Pandemi Tecrübelerini Paylaştı

 

 TBB Başkanı Fatma Şahin: Pandemi süreci bize artık dünyanın bir noktası güvenli, bir notası güvensiz ya da sağlıklı-sağlıksız diye bir ayrım olmadığını gösterdi. Cumhurbaşkanımız ‘dünya beşten büyüktür’ derken aslında bunu demek istedi. Umarız bu sözlerden tüm dünya gereken dersi çıkarır ve dünyayı cennete dönüştürürüz.

 

Filistin Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Musa Hadid: Filistinde dünyadan farklı olarak iki pandemi yaşanıyor. COVID-19 yanında aynı zamanda işgalci gücün pandemisiyle de mücadele ediyoruz. Bu işgalci güç, yerel ve ulusal anlamda halkımızın üzerine gelmekte.

 

Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Filistin Yerel Yönetimler Birliği ve Ramallah Belediye Başkanı Musa Hadid internet üzerinden yapılan toplantıda COVID-19 sürecini değerlendirdi.

 

TBB Genel Sekreteri Birol Ekici ve Filistin Belediyeler Birliği Direktörü Abdullah Anati’n de katkı verdiği toplantıda pandemi süreci ve sonrasına ilişkin fikir alışverişinde bulunulurken iki ülke yerel yönetimleri arasındaki iş birliği ve dayanışma çalışmalarına yer verildi.

 

Başkan Fatma Şahin: “2014 yılında, doğan her çocuğun sigortalı olduğu, herkesin sağlık hizmetlerine ücretsiz ulaşabildiği, hastanelerin ve sağlık personelinin güçlendirildiği bir sistemi oluşturmuştuk”

 

Konuşmasına Ramazan ayının bereketinin tüm dünyanın üzerine olması ve dünyaya şifa getirmesi temennisiyle başlayan Şahin, 2002 -2014 arasında parlamentoda görev alırken Türkiye ve Filistin Dostluk Grubu’nun genel sekreterliğini yürüttüğünü belirterek hem Ramallah hem de Gazze’ye yaptığı ziyaretlerde yapılması gerekenleri yerinde gördüğünü söyledi. “Filistin deyince yüreğimizde başka bir sevgi ve muhabbet oluyor” diyen Şahin hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de Türk halkının gönlünün Filistin ile olduğunu ifade etti. Dünyada ilk kez bir pandemi de Kabe’nin kapatılmak zorunda kaldığını hatırlatan Şahin, “Bu musibetin rahmete dönüşmesini diliyoruz.” sözleriyle temennisini dile getirdi. Türkiye’nin pandemi sürecini diğer ülkelere göre daha az zararla atlattığına dikkati çeken Başkan Şahin, yapılan çalışmaları şöyle anlattı: “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ulusal bir mücadele yapıldı. Pandemi ilan edilmeden Bilim Kurulu oluşturularak çok hızlı kararlar alınmaya başlandı. Alınan kararların en önemli uygulayıcısı belediyeler oldu. En büyük gücümüz merkezi ve yerel yönetimler arasında başarılı koordinasyondu. Pandemi sürecindeki en büyük diğer gücümüz sağlıkta dönüşümü tamamlamamızdı. 2014 yılında, doğan her çocuğun sigortalı olduğu, herkesin sağlık hizmetlerine ücretsiz ulaşabildiği, hastanelerin ve sağlık personelinin güçlendirildiği bir sistemi oluşturmuştuk. O yıllarda Barack Obama seçim beyannamesinde ‘Türkiye’nin sağlıkta dönüşümü gibi bir dönüşüm yapmak istiyorum’ dedi ama başaramadı. Bu çok önemli bir liderlikti. Sosyal hizmetlerimizin ne kadar güçlü olduğunu tüm dünya gördü. Tedarik zincirimiz de çok güçlüydü. 56 ülkeye sağlık seti yolladık. ‘Veren el alan elden üstündür’ insani bakışı çok önemli. Dünya umarız bu krizden gereken dersi çıkaracaktır. Savaşların bittiği ve bütün dünyanın huzur içinde olduğu bir dünyaya ulaşabiliriz.” 

 

Şahin: “TBB olarak Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Filistin’e imkan ve fırsatlarımız ölçüsünde destek vermeye hazırız”

 

TBB’nin bu süreçteki faaliyetleri ve Filistin ile ortak çalışmalarına değinen başkan Şahin, bir çatı kuruluş olan TBB’nin kuvvetli eğitim altyapısını uzaktan eğitime dönüştürdüğünü aktararak ülkemizdeki belediyelere verilen eğitimlerin Filistin’deki belediyelere de ulaştırılabileceğini kaydetti. Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla pandemi sürecinde destek verileceğini söyleyerek “ülkemizdeki birçok belediyenin Filistin’deki belediyelerle kardeş şehir ilişkisi bulunuyor. Bu belediyeler üzerinden neler yapabileceğimizi ve belediyeleri nasıl kuvvetlendirebileceğimizi konuşabiliriz. Hem eğitim hem araç desteği hem sosyal yardımlar konusunda bize düşen ne varsa imkan ve fırsatlarımız ölçüsünde destek vermeye hazırız” dedi.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin pandemiyle mücadele çalışmalarına yer veren Şahin, “Mahallemiz evimizdir” anlayışıyla şehrin her köşesinin dezenfekte edildiğini, ücretsiz temizlik ve sağlık kitleri dağıtıldığını, ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlar yapıldığını ve başlattıkları “Kalbe Dokun Gönül Kazan” kampanyasını ise Cumhurbaşkanı önderliğinde başlatılan ve halktan büyük destek gören “Biz Bize Yeteriz” kampanyasıyla birleştirdiklerini anlattı. 

 

Şahin: “Cumhurbaşkanımız ‘dünya beşten büyüktür’ derken aslında bunu demek istedi”

 

Şahin ayrıca şu sözlere de yerdi: “Pandemi süreci bize artık dünyanın bir noktası güvenli, bir notası güvensiz ya da sağlıklı-sağlıksız diye bir ayrım olmadığını gösterdi. Cumhurbaşkanımız ‘dünya beşten büyüktür’ derken aslında bunu demek istedi. Umarız bu sözlerden tüm dünya gereken dersi çıkarır ve dünyayı cennete dönüştürürüz. Alınan derslerle artık yeniden yapılanmak gerek. Her şerde bir hayır var her zorlukta bir kolaylık vardır. Kolaylıkları çoğaltabiliriz” 

 

Toplantıda Filistin belediyelerinin talebi üzerine eğitim, katı atık, araç desteği ve sosyal destek konusunda da her türlü desteğin ivedilikle sağlanacağı müjdesini veren Şahin, “TBB her zaman olduğu gibi Filistin halkının ve belediyelerinin yanındadır. Siz bizim gözbebeğimizsiniz. İyi günde kötü günde bir ve beraber olmak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Filistin Belediyeler Birliği Başkanı Musa Hadid: “Filistinde dünyadan farklı olarak iki pandemi yaşanıyor. COVID-19 yanında aynı zamanda işgalci gücün pandemisiyle de mücadele ediyoruz.”

 

Ramallah Belediye Başkanı Musa Hadid tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden yerel yönetimlerin olumsuz etkilendiğini belirterek dünyanın bir parçası olarak izole olmanın mümkün olmadığına dikkati çekti. Filistin belediyelerinin bu süreçte yaptıklarını ve İsrail’in baskılarıyla nasıl mücadele ettiklerini anlatan Hadid, “Üzerimize düşen yükümlülükleri en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Krizleri geçebilmemiz için mutlaka uzun vadeli planları yapmamız lazım. Filistinde dünyadan farklı olarak iki pandemi yaşanıyor. COVID-19 yanında aynı zamanda işgalci gücün pandemisiyle de mücadele ediyoruz. Bu işgalci güç, yerel ve ulusal anlamda halkımızın üzerine gelmekte. Filistin halkı olarak diğer planları yerle bir ederek ayakta duracağız.” dedi. Belediyeler olarak resmi kurumlarla eşgüdümlü çalıştıklarını ve işgal altında bulunan şehirlerdeki bölgelerdeki işçilerini getirmek için çaba sarfettiklerini paylaşan Hadid, hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başladığını da sözlerine ekledi. Gelecekte daha ağır pandemi sorunlarının yaşanacağını öngören Hadid, bu konuda da hazırlıklı olunması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Başkan Hadid: “TBB ile iş birliği içinde kalmamız çok önemli.” 

 

Türkiye’nin Filistin davasında her zaman kendilerine destek olduğunu ve bu süreçte de sağlık ekipmanları gönderdiğini bildiren Hadid, “Pandemi sonrası başka bir dönem başlayacak. Hazırlıklı olmamız gerek. Kardeşlik ilkeleri şehirler arasında çok önemli. TBB ile iş birliği içinde kalmamız çok önemli. Yaşamakta olduğumuz bu ikinci pandemi olan İsrail’in despot yönetimlerine karşı mutlaka ortak duruş göstermemiz gerekiyor. Türk halkına yakın ilgisi için teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi. 

 

Filistin Belediyeler Birliği Direktörü Abdullah Anati: “Biz yardım istediğimiz zaman asla sırt dönmediniz. Her zaman bizi güler yüzle karşıladınız, kardeş olarak yanımızda durdunuz.” 

 

Filistin’deki durumu özetleyen Filistin Belediyeler Birliği Direktörü Abdullah Anati ise pandeminin olumsuz etkilerini silmek için hükümetle birlikte işbirliği içinde çalışarak imkanı olmayan belediyelere destek verdiklerini söyledi. Türkiye’yi ikinci bir vatan olarak gördüklerini belirten Anati, “Aramızdaki ilişkiler çok güçlü. Diğer işbirliği alanlarının da gelişmesini temenni ediyoruz. Biz yardım istediğimiz zaman asla sırt dönmediniz her zaman bizi güler yüzle karşıladınız, kardeş olarak yanımızda durdunuz.” dedi. Öte yandan Anati TBB ile sürekli iş birliği içinde olduklarını da belirtti. 

 

TBB’den Filistin’e Araç Desteği 

 

Toplantıda söz alan TBB Genel Sekreteri Birol Ekici ise kendilerine TBB’nin Filistin’e hediye edeceği araçların TİKA aracılığı ile Filistin’e ulaştırılacağını açıkladı. Ekici ayrıca hayat normale dönünce iki ülke kardeş belediyelerini bir araya getirerek tecrübe ve bilgi paylaşımına olanak sağlayacak toplantıları yapmayı planladıklarını paylaştı.

 

Video linki: https://drive.google.com/drive/folders/1TJfnqIJ3y5gOYh6oBq601fakLH7CNVuQ?usp=sharing

Türkiye ve Filistin Belediyeleri Pandemi Tecrübelerini PaylaştıTürkiye ve Filistin Belediyeleri Pandemi Tecrübelerini Paylaştı