Başkan Fatma Şahin Covid-19 Salgınında Türkiye'de Yapılan Çalışmaları Anlattı

Başkan Fatma Şahin Covid-19 Salgınında Türkiye'de Yapılan Çalışmaları Anlattı

 

-       Başkan Şahin: Herkes güvende değilse kimse güvende değildir.

 

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (Turkish American National Steering Committee) TASC TV canlı yayınında Covid-19 salgınında Türkiye'de yapılan çalışmalar, göç yönetimi, sıfır atık ve belediyecilikle ilgili soruları yanıtladı.

 

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi Türk Dünyası Temsilcisi Muhammet Sami Görgülü tarafından yönetilen söyleşi, TBB sosyal medya hesaplarında da canlı olarak yayınlandı.

 

Türkiye’nin koronavirüs salgını sürecini başarıyla yönetmesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hayata geçirilen sağlıkta dönüşüm çalışmalarıyla ilişkilendiren Başkan Şahin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde yapılan çalışmaların neticesinin sonuçlarını bugün hep birlikte görüyoruz. Ben üç dönem parlamentoda görev yaptım. Yola çıkarken “Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”, “İnsanı yaşat ki devlet yasasın”, “Eğitimde, adalette, emniyette, sağlıkta önce insan” dedik. O gün ne söylediysek bugün de onu yaptık.” dedi.

 

“Herkes güvende değilse kimse güvende değildir”

 

Şahin, Görgülü’nün belediyelerin pandemiyle nasıl mücadele ettiği sorusunu Türkiye’nin sağlık alanındaki dönüşümünü ve hükümet-belediyeler arasındaki başarılı koordinasyonu işaret ederek yanıtladı.  Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz sağlıkta dönüşümde yaptıgımız çalışmaların dönüşlerini alıyoruz. Bu süreç bize, n kadar doğru bir şekilde insani kalkınmaya ne kadar önem verdiğimizi söylüyor. Ekonomiyle birlikte çevresel ve insani kalkınmayı sağlayamazsak büyük sorunlar yaşanacağı mesajını veriyor. Herkes güvende değilse kimse güvende değildir. Sağlıkta dönüşüm elimizdeki en büyük gücümüz.”

 

Pandemi sürecinin başında Cumhurbaşkanı önderliğinde çok hızlı bir şekilde Bilim Kurulu oluşturulduğundan bahseden Şahin, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle çok hızlı kararlar alındığını, bu kararların en önemli uygulayıcısı olan belediyelerin çalışmaya başladığını kaydetti. Konuşmasında sık sık Gaziantep’teki örneklere yer veren Şahin, “Koordineli bir şekilde bunu yaptığınızda 500 bin mülteci olan 2 milyonluk Antep’te vakalara baktığımız zaman çok düşük kaldığını görüyoruz. Bu başarının arkasında yerelle genel arasında koordinasyon var.” dedi.

 

“Yerelle merkez koordine olduğu zaman büyük bir başarı hikayesi oluştu”

 

Şahin, sosyal izolasyon, hijyen, sosyal mesafeyi içeren 14 kuralı halka başarıyla anlattıklarını ifade ederek Gaziantep’te salgınla mücadelede neler yapıldığını ayrıntılarıyla aktardı. “Sosyal devletin ne oldugunu, kimsesizlerin kimi olduğunu çok iyi gördük.” diyen Şahin, ABD’deki sağlık maliyetlerinin yüksekliğine dikkati çekerek “Bugün burada ücretsiz aldığımız hizmetlerin Amerika’daki karşılığı korkunç rakamlar. Ak Parti’den önce bizde de durum böyleydi. Artık özel ve devlet hastanesi ayrımı kalmadan işçi-çiftçi, kadın-erkek demeden sosyal sağlık sistemi kuruldu. Yerelle merkez koordine olduğu zaman büyük bir başarı hikayesi oluştu.” şeklinde konuştu.

 

“Temennimiz çifte bayram yaptırıp halkımızın yüzünü güldürmek”

 

Başkan Şahin, Gaziantep’teki ekonomik faaliyetlerle ilgili soruyu ise şu sözlerle cevaplandırdı: “Antep olarak işçi memleketiyiz. Beş organize sanayimiz var.  Bu 200 bin aile demek. Hayatı durdurmadan işçilerimizin sağlığını koruyarak çalışamayı tamamlamamız gerekiyordu. Onları dezenfekte ettik. Sosyal mesafeyi ayarladık. Eldiven, maske, sabun, deterjan vs. içeren bir sağlık kiti temin ettik ve dağıttık. Organizeye girişlerde düzenli olarak ateş ölçüyoruz. Çok sayıda ülkeye sağlık desteği verdik. Bunlar Antep’te üretiliyor. Aynı zamanda gıda üssüyüz. Üretim ve  hijyenin merkeziyiz. İşçi sağlığı çok çok önemli.” Gaziantep’te vaka sayılarına da değinen Şahin, “Benim de tahminin 1 hafta sonra yoğun bakım ve pozitif hastanın olmadığı bir dönemi yakalamayı bekliyoruz. Temennimiz çifte bayram yaptırıp halkımızın yüzünü güldürmek.”

 

“Kardeşlik iyi günde, kötü günde bir ve beraber olmaktır”

 

TBB’nin çalışmaları hakkında bilgiler veren Şahin, salgının birçok ülkede sağlık ve sosyal alanda krizler doğurduğuna vurgu yaparak Türkiye’de ise sürecin sosyal devlet olgusuyla başarıyla yürütüldüğünü hatırlattı. TBB’nin ülkemizdeki bütün belediyelerin doğal üyesi olduğu, en eski çatı kuruluş olduğunu ifade eden Şahin,  uluslararası eş kuruluşlarla yapılan tecrübe paylaşımlarını anlattı. Yakın zamanda Brezilya Belediyeler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ile toplantı yaptıklarını aktaran Şahin, “Brezilya yakınen takip ediyordu çalışmalarımızı. Sizin yaptığınız sistemi biz başaramadık. Güçlü liderlik sorunumuz var.” dediler. Şahin diğer faaliyetleri ise şöyle anlattı: “Birleşmiş Kentler ile Yerel Yönetimler (UCLG) ile biraraya geldik. Önümüzdeki hafta da Filistin ve Azerbaycan ve daha birçok kardeş ülkemizde görüşeceğiz. Yalnızca Antep’in 28 kardeş belediyesi var. Kardeşlik iyi günde, kötü günde bir ve beraber olmaktır. Ulusal boyutta her partiden belediye başkanlarımızın yer aldığı encümenimizi topladık. Yaşanan sorunlarla ilgili çözüm önerilerini Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik. Borçlu belediyelerden bu süreçte borç kesintisi yapılmaması ilk gün tamamlandı. Yerel boyutta da çok sayıda eğitim çalışmalarımız var. Uzaktan eğitimlerimiz devam ediyor. Öte yandan kadın belediye başkanlarımızı topladık, görüş ve önerilerini aldık. Covid-19 sonrasına yönelik bir çalıştay düzenledik ve bu çalıştaya çok önemli akademisyenler ve rektörler katıldı. Bu çalıştaydan çıkan sonuçları da bir yol haritasına dönüştürmeyi planlıyoruz.”

 

“Zenginlik sahip olduğun altın veya petrol değil, ne kadar yetişmiş insan gücün olduğudur”

 

Söyleşide kentlerin geleceğe yönelik akıllı şehir çalışmalarına da yer veren Şahin, salgınla birlikte akıllı şehir uygulamalarının ön plana çıktığını bildirerek TBB’nin akıllı şehir çalışmalarını anlattı. “Halka hizmet hakka hizmettir” diyen Şahin, en büyük gücün yetişmiş insan gücü olduğunun altını çizerek  “Zenginlik sahip olduğun altın veya  petrol değil, ne kadar yetişmiş insan gücün olduğudur. En büyük sermayemiz beşeri sermayemizdir.” dedi.

 

Şahin ayrıca, söyleşide sığınmacılara yönelik çalışmalar, sıfır atık çalışmaları, çevre projeleri gibi konular hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Fatma Şahin Covid-19 Salgınında Türkiye'de Yapılan Çalışmaları AnlattıBaşkan Fatma Şahin Covid-19 Salgınında Türkiye'de Yapılan Çalışmaları AnlattıBaşkan Fatma Şahin Covid-19 Salgınında Türkiye'de Yapılan Çalışmaları AnlattıBaşkan Fatma Şahin Covid-19 Salgınında Türkiye'de Yapılan Çalışmaları Anlattı