TBB'den Koronavirüs Önlemleri ile ilgili Açıklama

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ülkemiz dahil tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor.

 

Sağlık Bakanlığının dünyada salgının yayılmaya başladığı andan itibaren aldığı tedbirler, tüm yurtta virüsle mücadelede bir seferberliğe dönüştü.

 

Ülke genelinde vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Bakanlıklarımız kendi alanlarında bir dizi önlemler uygulamaya başladı.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ilk koronavirüs zirvesinde, ülke çapında tüm okulların tatil edilmesine ve spor müsabakalarının seyircisiz oynanmasına karar verildi. Kamu görevlilerinin fevkalade durumlar hariç yurtdışına çıkışları durduruldu. Yurtdışından gelen vatandaşların ise mutlaka kontrollerinin yapılarak 14 gün karantina altında tutulması öngörüldü.

 

Zirvenin hemen arkasından, İçişleri Bakanlığı, “Koronavirüs Tedbirleri” konulu bir Genelgeyi 81 İl Valiliğine gönderdi.

 

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu.  Genelgeyle, ayrıca, sivil toplum kuruluşlarının genel kurulları ve eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri geçici olarak ertelendi. Toplu olarak vatandaşların bir arada bulunduğu “Taziye Evleri”nin faaliyetleri de iptal edildi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayınlanan genelgede ise koronavirüse karşı ülkenin tüm kurumlarıyla etkin ve koruyucu önlemlerin alındığı belirtilerek hastalıkla mücadele noktasında kişisel tedbirlerin yanı sıra yerel yönetimler tarafından da birtakım tedbirlerin alınması ve kararlılıkla hayata geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

 

Belediyelerimizi yakından ilgilendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesinde, ayrıca, yerel yönetimlerin sorumluluk alanındaki tüm toplu taşıma araçları, durakları ve istasyonlarının Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizleneceği ve dezenfekte edilmesi talimatı verildi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesine göre; halkın toplu olarak bulunduğu alanlar (cadde, sokak, meydan, bulvar, pazar yeri) Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizlenecek ve dezenfekte edilecek. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerler ve binalarda (hizmet binaları, metro ve otobüs durakları) ile toplu taşıma araçlarında halkın kolayca erişebileceği şekilde dezenfektanlar yerleştirilecek. Umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde hastalığın yayılmasına karşı denetimler sıklaştırılacak ve gerekli görülmesi halinde ilave tedbirler alınacak.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği, 18 Mart 2020’de Çankaya Köşkü’nde düzenlenen “Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı”nda virüsle mücadeleye ivme kazandıracak tedbirler öngörüldü. Toplantının ardından alınan kararları halka duyuran Sayın Cumhurbaşkanımız, ekonomiden eğitime, sağlıktan sosyal hayata kadar alınacak tedbirleri açıkladı. Erdoğan, özellikle yaşlı nüfusu tehdit eden Koronavirüse karşı önlemleri de vatandaşlarla paylaştı.

 

Buna göre, 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılara koruyucu maske ve kolonya dağıtılacak, huzurevlerindeki doktor sayısı da artırılarak yaşlıların sağlığı daha yakından takip edilecek, tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetleri periyodik takip programı devreye sokulacaktır.

 

 

Tüm bu önlemlerde belediyelerimize düşen görev ve sorumluluk hayati önem taşıyor.

 

Belediyelerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın talimatları ve özellikle Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda koronavirüs salgınına karşı teyakkuza geçti.

 

Belediyelerimiz virüs tehlikesine karşı her gün hijyen ve dezenfektasyon çalışması yürütüyor.

 

Vatandaşların yoğun olarak kullandıkları alanlar düzenli şekilde ilaçlanıyor.

 

Alınan tedbirlerin uygulanmasında önemli rol oynayan belediyelerimiz halk sağlığını ön planda tutarak belediye faaliyetlerinin eksiksiz ve hızlı bir şekilde yürütülmesi için özveri ile çalışmaya devam ediyor.

 

Türkiye Belediyeler Birliği olarak tüm belediyelerimizle çeşitli mecralar üzerinden iletişimimizi sürdürüyoruz.

 

 

Belediyelerimizin,

  • Halka hizmet ettikleri ve personelin çalıştığı alanları dezenfekte etmesi,
  • İnsan sağlığını korumaya yönelik olarak umuma açık istirahat ve eğlence yerleriyle ilgili olarak alınan tedbirlerin takip etmesi,
  • Toplantı, seminer ve eğitim programları düzenlememesi,
  • Taziye evlerini kullanıma açmaması,
  • Gündüz bakımevi, kreş, engelli rehabilitasyon merkezi ve mesleki eğitim faaliyetlerine Milli Eğitim Bakanlığının aldığı önlemlere uygun olarak ara vermesi,
  • Evde bakım ve sağlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi
  • Genelge ve talimatların dikkatle uygulaması ve/veya uygulamayı çok sıkı denetlemesi,
  • İllerde valilerimiz ve ilçelerde kaymakamlarımız tarafından alınan tedbirlere yardımcı olması,

önemle tavsiye edilmektedir.

 

 

Unutmayalım! Virüsten korunmak kendi ellerimizdedir.

 
TBB'den Koronavirüs Önlemleri ile ilgili Açıklama