Afet Riski Azaltma ve Deprem Toplantısı

 -İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Siyasi popülizmle deprem konusunda alınacak tedbirler ters orantılıdır.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), İçişleri Bakanlığı ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) işbirliğinde düzenlenen “Afet Riski Azaltma ve Deprem Toplantısı” TBB hizmet binasında başladı.

Açılış konuşmasına toplantıya ev sahipliği yapan TBB’ye teşekkürlerini sunarak başlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, binlerce yıldır var olmasına rağmen Türkiye’nin deprem miladının 1999 yılında yaşanan Marmara depremi olduğunu belirtti. Son dönemde yoğun bir deprem mesaisi yaşadığını belirten Soylu, afet konusunda eksikler olabileceğini ancak afet yönetiminde kurumsallık sorununun aşılmaya başlandığını kaydetti. Soylu konuşmasında Elazığ, Van ve Malatya’da devam eden çalışmalara yer verdi.

Bakan Soylu, Türkiye’deki afet müdahale sistemi hakkında bilgiler vererek; “Kimse nereye koşacağını, ne talimat alacağını bilmiyordu. Bu 1999’daki depremde temel problemlerden biriydi. Orada kazandığımız tecrübeyle Elazığ, Malatya ve Başkale’de çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Elazığ’da durduğumuz 23 gün boyunca zihnimizde hep büyük İstanbul depreminin antrenmanını yaptık.” şeklinde konuştu.

 “Siyasi popülizmle deprem konusunda alınacak tedbirler ters orantılıdır.” diyen Soylu,  Türkiye’nin güçlü bir devlet olduğunun altını çizerek belediyelerin güçlü imkânlarını deprem çalışmalarına sevk edebileceğini ifade etti.  

 Afet bölgelerinde yapılan çalışmalar hakkında rakamlar veren Bakan Soylu, kentsel dönüşümün önemine dikkati çekerek herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine vurgu yaptı. Soylu ayrıca kaymakamlık ve belediyelerin arama kurtarma konusunda timler oluşturmasını da tavsiye etti.

 İki ülke arasında dayanışma ve işbirliği çalışmalarına değinen Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima, depremle ilgili toplantının düzenlenmesinden ötürü memnuniyet duyduğunu belirterek TBB’ye teşekkür etti. İki ülkenin de deprem ülkesi olduğunu hatırlatan Büyükelçi Miyajima, Elazığ, Van ve Malatya’daki deprem yaralarının en kısa sürede sarılmasını dilediğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Bakanlığın deprem çalışmalarına ilişkin bir konuşma yaptı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile çok yoğun bir mesai geçirdiklerini belirten Varank, “12 günde Elazığ’ın tamamında hasar tespit taraması yapıldı. Bu bilgileri vatandaşlarımızla paylaştık. Bu yaşanan dijital dönüşüm nereden nereye geldiğimizi gösteriyor. Tabletlerle uyduya gönderilen konum bilgileriyle olaya çok daha yerinde ve acil müdahale etme imkânımız oldu.” dedi.  

Riskli alanlarda yapılan çalışmalardan bahseden Varank, Elazığ’da yıkım çalışmalarının yüzde 80’inin tamamlanarak temel atma çalışmalarının başladığını açıkladı. “Riskli bölgeleri tespit etmeniz ve Bakanlıkla birlikte kentsel dönüşüm için harekete geçmeniz çok önemli.” diyen Varank, belediye başkanlarına kentsel dönüşüme ait stratejik planlarını hazırlamalarını önerdi.

Varank’ın ardından kürsüye gelen JICA Uzmanı Dr. Shoji Hasegawa afet riskini azaltmada Japonya tecrübesini katılımcılarla paylaştı.

AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu başkanlığında yapılan oturumda; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta konuyla ilgili sunumlarını gerçekleştirdi.

 Toplantının son bölümünde Prof. Dr. Alper İlki ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen  tarafından "Kentsel Dönüşüm" başlıklı sunumlar yapıldı.  

 

 

 

Afet Riskini Azaltma ve Deprem ToplantısıAfet Riskini Azaltma ve Deprem ToplantısıAfet Riski Azaltma ve Deprem ToplantısıAfet Riski Azaltma ve Deprem ToplantısıAfet Riski Azaltma ve Deprem ToplantısıAfet Riski Azaltma ve Deprem Toplantısı