TBB Encümeni Elazığ’da Toplandı

 

-  TBB Başkanı Fatma Şahin: Koruyucu önleyici tedbirleri artırmamız ve teknolojik altyapımızı ve master planlarımızı bunun üzerine kurmamız gerekiyor.

 

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Encümen Toplantısı, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında, geçtiğimiz günlerde meydana gelen 6,8’lik depremle sarsılan Elazığ’da yapıldı.

Daha önce İzmir’de yapılması planlanan toplantı, depremden etkilenen bölge belediyeleriyle dayanışma amacıyla Elazığ’a alındı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun büyük bölümünü etkileyen felaketin ardından “deprem” başlığıyla toplanan TBB Encümeni, acil ve afet yönetimi konusunda alınacak koruyucu ve önleyici tedbirleri değerlendirdi. 

Toplantı öncesi Başkan Şahin encümen üyeleriyle birlikte Elazığ’ın Merkez ilçesine bağlı Sürsürü Mahallesi’nde incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Toplantıya, encümen üyeleri; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar katıldı.

Konuşmasına taziye mesajlarıyla başlayan Başkan Şahin, toplantının bundan sonraki süreçte yapılması ve yapılmaması gerekenleri tartışmak açısından önemli olduğunu belirtti. Deprem konusunda baştan kuralları koymak ve taviz vermeden denetlemek gerektiğini ifade eden Şahin, “Bu depremde gördük ki kurumlarımız her geçen gün kendini geliştiriyor ve yaraları daha hızlı sarıyor. Daha önceki depremlere göre bu konuda çok daha iyiyiz. Çok daha iyi olmalıyız. Koruyucu önleyici tedbirleri artırmamız ve teknolojik altyapımızı ve master planlarımızı bunun üzerine kurmamız gerekiyor. Kıymetli encümen üyelerimizin görüş ve önerilerini alarak kendimize bir yol haritası çizelim, aldığımız kararların da yakın takipçisi olalım diye buradayız. TBB olarak belediyelerimize bu konuda önderlik etmek  ve yol haritası çizmelerine teşvik etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

TBB Encümeni Elazığ’da ToplandıTBB Encümeni Elazığ’da ToplandıTBB Encümeni Elazığ’da ToplandıTBB Encümeni Elazığ’da ToplandıTBB Encümeni Elazığ’da Toplandı