Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası

Başkan Şahin: “Kadınsız kalkınma olmaz.”

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Ankara’da düzenlenen Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası’na katıldı.

Şura, Bosna-Hersek, KKTC, Makedonya, Sırbistan, Endonezya, Nijer, Ürdün, Cibuti, Filistin, Afganistan, Irak, Kenya, Somali, Moldova, Özbekistan, Kırgızistan, Arnavutluk ve Norveç yerel yönetimlerinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Dünyada Yerel Yönetimler: Kadın Yöneticilerin Yerel Çözümleri” panelinde konuşan Başkan Şahin, kadının dâhil edilmediği bir kalkınma modelinin başarılı olamayacağının altını çizdi. Türkiye’nin dünyanın onuncu büyük ekonomisi olma hedefinde emin adımlarla ilerlediğini belirten Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Medeniyet kodlarımıza baktığımız zaman iki büyük referansımız var; bir tanesi kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim, diğeri sevgili Peygamberimizin yaşantısı, ailesi, adaletli yönetimi ve Veda Hutbesi. Veda Hutbesi’ne baktığımız zaman ölçü kadın-erkek ayrımcılığı değil takvadır. Takva nedir? İyi insan olmaktır. Bizim çok güçlü taraflarımız var. Hz. Fatıma, Hz. Hatice ve Hz. Ayşe’nin hayatlarını okuduğumuz zaman 1400 asır önce çok güçlü kadınlar olduklarını görüyoruz. Bu medeniyet kodlarına destek verelim ve buradan aldığımız ilhamla yolumuza devam edelim. Dünya ne diyor? Dünya ‘sürdürülebilir, insani ve çevresel kalkınma’ diyor. Bizim bir hedefimiz var. Toplumun aklının yarısını kalkınmanın bir parçası yapmadığınız bir modeli kalkındırma projesine dönüştüremezsiniz. Kadınsız kalkınma olmaz.”

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkez Kadın Kolları tarafından düzenlenen Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası yapılacak toplantıların ardından yarın sona erecek.

Uluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası Ankara’da düzenlendiUluslararası Yerel Yönetimlerde Kadın Şurası Ankara’da düzenlendi