Fatma Şahin ABD'de Akıllı Şehirler Haftası'na katıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de düzenlenen Akıllı Kentler Haftası’na katıldı.

Akıllı Kent Konseyi tarafından düzenlenen Smart Cities Week (Akıllı Şehirler Haftası) bu yıl “Akıllı Altyapı: Eşit Toplumlar” temasıyla 30 Eylül-02 Ekim 2019 tarihleri gerçekleştirildi.  Program kapsamında, akıllı kentler alanında çalışmalar yürüten Washington merkezli çeşitli kuruluşlara ziyaretlerde bulunan Başkan Şahin, ABD’deki kardeş şehirler üst organizasyonu olan Sister Cities International Başkanı Roger-Mark De Souza ile de bir görüşme yaptı.

Washington DC'de düzenlenen Uluslararası Akıllı Kentler oturumunda Başkan Şahin’in yanı sıra Şehirlere İmaj Kazandırma Vakfı Kurucu Üyesi Chunga Cha, WeGO Program Yöneticisi Albert Graves, Avustralyai Victoria Eyaleti Banliyö Kalkınma Bakanı The Hon Marlene Kairouz, Eden Strateji Ensttüsü Calvin Chu Yee Ming ile Stadt. Land. Digital Partner Thilo Zelt konuşmacı olarak yer aldı.

Başkan Şahin,  Türkiye Belediyeler Birliğinin görev ve faaliyet alanlarına ilişkin katılımcıları bilgilendirerek, Türkiye’nin akıllı şehirler vizyonu ve Gaziantep’teki örnek çalışmaları paylaştı. “Seçilmişler olarak hepimizin gayretinin, ortak sorunlara bilimi ve teknolojiyi kullanarak ortak çözümler üretmek ve akıllı şehirlerle birlikte mutlu şehirler inşa etmek olduğunu düşünüyorum.” diyen Şahin,   göç sorunu, doğal kaynakların yetersizliği, çevre kirliliği, enerji verimliliği, akıllı güvenlik, akıllı sağlık gibi konulara değindi. Bilimi ve teknolojiyi doğru kullanan şehirlerin rekabet gücünün artacağını kaydeden Şahin, Gaziantep’te hayata geçirilen akıllı şehir uygulamalarından bahsetti. Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: “21. yüzyıl veri yüzyılı. Hangi şehir, bu verileri doğru bir şekilde sorunlarının çözülmesinde kullanırsa o şehir rekabet etme gücünü arttırarak yoluna devam edecektir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak biz önce kurumsal kapasitemizi güçlendirdik. Ulaşım başta olmak üzere bilgi ve teknolojiyi nasıl kullanacağımızı vatandaş memnuniyetini gözeterek planladık. 2014 yılında başkan olduğumda nakit para ödenerek ulaşım sağlanıyordu. Öyle bir akıllı ulaşım sistemi oluşturduk ki, hangi şehirden gelinirse gelinsin kredi kartıyla ve akıllı duraklardan ödeme yapılabilecek ve ulaşım denetleme sisteminin tamamen otomasyona dönüştüğü bir akıllı ulaşım sistemini hayata geçirdik.”

Enerji verimliliği konusunda Gaziantep’te uygulanan çalışmalara değinen Başkan Şahin, bu konuda yaptıkları yatırımları çeşitlendirdiklerine dikkat çekti. Türkiye’de ilk kez bir belediyenin biyogazdan oluşan enerji sistemini kurduğunu ve enerji üretmeye başladığını belirten Şahin, akıllı su yönetimiyle ilgili de önemli detaylar verdi. Şahin, konuşmasında ayrıca çevrenin korunması, enerji ve akıllı şehircilikle gibi konularda tüm paydaşlarla iş birliği ve tecrübe paylaşımına hazır olduklarının mesajını verdi.

2014'te başkan olduğunda nakit para ödenerek ulaşımın sağlandığını aktaran Şahin, "Öyle bir akıllı ulaşım sistemi oluşturduk ki hangi şehirden gelinirse gelinsin kredi kartıyla ve akıllı duraklardan ödeme yapılabilecek ve ulaşım denetleme sisteminin tamamen otomasyona dönüştüğü bir akıllı ulaşım sistemini hayata geçirdik.” ifadesini kullandı.

Enerji verimliliği konusunda Gaziantep'te uygulanan çalışmalara da değinen Şahin, bu konuda yaptıkları yatırımları çeşitlendirdiklerine dikkati çekti. Türkiye’de ilk kez bir belediyenin biyogazdan oluşan enerji sistemini kurduğunu ve enerji üretmeye başladığını belirten Şahin, akıllı su yönetimiyle ilgili de önemli detaylar verdi.

Şahin, konuşmasında ayrıca çevrenin korunması, enerji ve akıllı şehircilikle gibi konularda tüm paydaşlarla iş birliği ve tecrübe paylaşımına hazır oldukları mesajını verdi.

 

Fatma Şahin ABD'de Akıllı Şehirler Haftası'na katıldıFatma Şahin ABD'de Akıllı Şehirler Haftası'na katıldıFatma Şahin ABD'de Akıllı Şehirler Haftası'na katıldı