2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi İstanbul’da Gerçekleştirildi

Türkiye Belediyeler Birliği, Türk Dil ve Edebiyat Derneği ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi işbirliğinde 18-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Bu yılın ana teması “Şehrin Dili” olarak belirlenen kongrede ayrıca İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem de hazır bulundu.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine kongrenin gerçekleştirilmesine katkı veren Birliğimizi ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğini tebrik ederek başladı.  Şehirlerin mekanla insanın buluştuğu yerler olduğunu ve medeniyetlerin şehirlerde inşa edildiğini dile getiren Erdoğan, her medeniyetin kendi inanç, ahlak, sanat ve felsefe anlayışı çerçevesinde şehri tanımladığını ve şekillendirdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerin içinde yaşayanların kendi şeklini verdiği bir kaba benzetildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Tarihe baktığımızda kimi şehirlerin içinde eğlence için insanların katledildiği arenalarıyla öne çıktığını görüyoruz. Kimi şehirler 'cadı' suçlamasıyla insanların yakıldığı meydanlarıyla üne kavuşmuştur.  Bizim medeniyetimiz ise 'önce insan' diyen bir tasavvurun eseri olarak inşa edilmiştir.“ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihe mal olmuş tüm şehirlerimizin insan merkezli kurulduğunu hatırlatarak; “Her sokağı, caddesi, hatta her taşı insanı yansıtan bir anlayışla şekillenen şehirlerimiz, sahip olduğumuz zengin kültürün, derin fikriyatın ve bu noktada gerçekten özgün estetik anlayışın bir tezahürüdür. “ şeklinde konuştu.

 

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünyanın en kadim şehirlerinden İstanbul'da şehrin dilini konuştuklarını belirterek, "Dil yalnızca dil değildir. Dil ruhun aynasıdır. En önemlisi beşerin imtihanıdır." ifadelerini kullandı. Dilin söz olarak kullanıldığında sözün bir hakikati olduğunu belirten Şahin, "Sayın Cumhurbaşkanım, sözün hakikatini sizden öğrendik. Sözünde durmayı, sözün namus olduğunu, söz verdiğin zaman geri dönmemeyi gerektiğini sizden öğrendik. Siz bizim başöğretmenimizsiniz. Yerel yönetimin baş mimarısınız." diye konuştu. Türkçe'nin zengin bir dil olduğuna vurgu yapan Şahin, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın burada nasıl sağlam durduğuna şahidiz. O yüzden Türkiye Belediyeler Birliği olarak insana dair olan bütün yatırımlarda yanınızdayız, yakınındayız. Akıllı şehirlerde, Hanımefendi’nin Sıfır Atık Projesi’nde bütün gücümüzle yanınızda olacağız. Sayın Cumhurbaşkanım diliniz dilimiz, istikametiniz istikametimiz, sözünüz sözümüzdür." 

 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, yerli ve yabancı 250’den fazla bilim insanının katıldığı kongrenin başarılı bir işbirliği örneklerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, kongrede edebiyat, müzik, mimari, resim, fotoğraf ve sinema başlığı olmak üzere bütün güzel sanatlardan, iletişim bilimlerine kadar şehir temelinde sosyal bilimler etrafında bütün yönleriyle ele alınmasının amaçlandığını ifade etti.

 

Türkiye dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem ise şehirlerin yabancı kelimelerin işgali altında olduğunun altını çizerek; "Sayın Cumhurbaşkanım Millet Bahçeleri projeniz şehirlerimizi gülistana dönüştürecek, nefes aldıracak ve kimlik kazandıracaktır. Ana dilimizin nefesini kesen gerekli, gereksiz yabancı kelimeler kullanma hastalığına karşı yerli ve milli bir duruştur. Millet Bahçeleri kadar önemli projeniz de kıraathanelerdir. Hayatta yeniden geçirilecek kıraathaneler geçmişte olduğu gibi bir kültür ocağı bir mektep olacaktır. Zatıalinizin bu yaklaşımından herkesin özellikle de yöneticilerimizin ders çıkartması gerektiğine inanıyorum. Belediyelerden beklentimiz park kelimesinin yerine bahçe yapmaları, Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nü Bahçeler Müdürlüğüne dönüştürmeleridir. Belediye başkanlarımızın bu konudaki duyarlılıkları tabela kirliliğiyle mücadelede bir milat olacaktır." dedi.

2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi İstanbul’da Gerçekleştirildi2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi İstanbul’da Gerçekleştirildi2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi İstanbul’da Gerçekleştirildi2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi İstanbul’da Gerçekleştirildi