Filistin Heyetinden Birliğimize Ziyaret

Filistin’in Selfit Belediyesi Hizmetler Meclisi Heyeti temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gerçekleştirdikleri program kapsamında Birliğimizi de ziyaret etti.

Birliğimiz Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici tarafından ağırlanan heyet, Selfit Bölgesi başta olmak üzere Filistin’de meydana gelen güncel gelişmeler hakkında bilgi verdi. İsrail’in uyguladığı işgalci politikalar nedeniyle Filistin halkının belediyeler tarafından sunulan temel hizmetlere erişiminde bile sorunlar yaşandığını vurgulayan heyet, ABD yönetiminin de Filistin’e mesafeli davranmasının bu sorunları daha da büyüttüğünü söyledi.

Özellikle katı atık yönetimi alanında birçok sorunla karşılaştıklarının altını çizen heyet, Birliğimizden destek talebinde bulunarak Filistin’deki mevcut potansiyelin verimli bir şekilde kullanılmasının Türkiye’deki yerel tecrübenin Türkiye Belediyeler Birliği öncülüğünde Filistin’e aktarılmasından geçtiğini belirtti.

Kardeş Filistin halkının yaşadığı her sorunun Türkiye’yi de derinden üzdüğünü belirten Ekici, belediyelerin katı atık alanında karşılaştığı zorlukların tüm dünyaya özgü olduğunu söyledi. Bununla birlikte, ülkemiz belediyelerinin birçok alanda olduğu gibi katı atık alanında da dünyaya örnek çalışmalarının olduğunu ve bunların Filistin’e aktarılması hususunda yardımcı olabileceğini belirten Ekici, Birliğimizin Gazze Şeridi’nde ağır şartlarla mücadele eden belediyelere yönelik yardım çalışmalarının hâlihazırda yürütüldüğünü ve bunun tamamlanmasının ardından Filistin ile ilgili Türkiye’deki kardeş belediyeleri de içerecek güncel bir yol haritası üzerinde duracaklarını söyledi.

Ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirten heyet, aile fotoğrafı çektirerek Birliğimizden ayrıldı.

Filistin Heyetinden Birliğimize ZiyaretFilistin Heyetinden Birliğimize ZiyaretFilistin Heyetinden Birliğimize Ziyaret