Başkan Şahin Orta Anadolu Ekonomik Forumu’na Katıldı

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sivas Kongresi'nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda önemli mesajlar verdi.

 

Sivas Valiliği ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen forum 'Sivas Kongresi'nin 100. Yılında, Bugün de Ekonomik Zafer İçin' sloganıyla başladı. Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Birlik Başkanımız Fatma Şahin’in yanı sıra Sivas Ak Parti Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, bölge yerel yöneticileri, sanayiciler, iş insanları ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

 

Forumun açılışında konuşan Başkan Şahin, 100 yıl önce Sivas’ta Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan tam bağımsızlık mücadelesinin ekonomi, hukuk ve demokrasi olmadan sağlanamayacağına vurgu yaptı. Son yıllarda yaşanan olumsuzluklara rağmen Türk ekonomisinin gücünü kaybetmediğine dikkat çeken Şahin, “Cumhuriyetin 100. yılında dünyanın 10. büyük ekonomisi olma gayreti içerisinde yolumuza devam edeceğiz. Dünya nereye gidiyor, neler konuşuluyor? Dünya sürdürülebilir kalkınmayı konuşuyor. Güç, yalnızca ekonomik kalkınma değildir. Toplumsal huzurun, barışın ve adaletin sağlandığı, insanı merkeze alan, sosyal kalkınma ve çevreye bütüncül yaklaşan bir kalkınma modeli oluşturmamız gerek. Silikon vadilerini kurmadan dünyanın sözünü söylememiz mümkün değil. İşte bu nedenle bugün teknolojideki açığımız nedir? Ekonomik kalkınma hedeflerimize nasıl ulaşacağız? Bunların hepsini konuşacağız.” dedi. Şahin kalkınma ve demokrasinin yerelde başladığını kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her şehrin bir kalkınma gücü var. Kalkınma ve demokrasi yerelde başlıyor. Artık şehirler yarışıyor. Bölgesel kalkınmayı konuşuyoruz. 81 ili kendi gücü, kendi fırsatları ve kendi riskleriyle değerlendirmeliyiz. İbn-i Haldun’un dediği gibi “Coğrafya kaderdir”. Bu coğrafyanın getirdiği zorlukları yaşamak durumundayız. Sorunları geride bırakarak somut çözüm odaklı hareket etmemiz lazım.”

 

Konuşmasında 2014 yılında göreve geldikten sonra Gaziantep’te hayata geçirdikleri projelere ilişkin açıklamalara da yer veren Şahin, Türk sanayisinde teknoloji açığı olduğuna dikkat çekti.

Başkan Şahin Orta Anadolu Ekonomik Forumu’na KatıldıBaşkan Şahin Orta Anadolu Ekonomik Forumu’na KatıldıBaşkan Şahin Orta Anadolu Ekonomik Forumu’na KatıldıBaşkan Şahin Orta Anadolu Ekonomik Forumu’na KatıldıBaşkan Şahin Orta Anadolu Ekonomik Forumu’na Katıldı