Başkan Şahin: “MAKS şehirlerimiz için ilaçtır”

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve ASELSAN tarafından geliştirilen Mekânsal Adres Kayıt Sistemi’nin (MAKS)  tanıtım toplantısına katılan TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TBB olarak akıllı şehirler konusunda yapılan her türlü projeye destek vereceklerini açıkladı.

Toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Engin Sarıibrahim katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "ASELSAN ile bir araya geldik, kolları sıvadık ve 'bu projeyi bitireceğiz' dedik. Eğer bu veriyi iyi işleyebilirsek, kimin nerede oturduğunu, binaların nasıl olduğunu, onlara nasıl ulaşabileceğimizi görürsek, aynı zamanda bir yerde meydana gelen afette o afete giden ekiplerin nasıl bir tablo ile karşı karşıya kalabileceğini veri olarak koyabilirsek çok önemli bir süreci hep birlikte tamamlamış oluruz diye düşünüyorum. Çok büyük, kapsamı geniş, genişlemeye de müsait, vizyon proje." dedi.

Konuşmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere projeye emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek başlayan Şahin, sistemin büyük bir altyapı oluşturduğuna dikkat çekerek MAKS’ın şehir yönetiminde sağlayacağı kolaylıklara değindi. Ülkelerin ve şehirlerin kalkınması için dünyadaki gündemi takip etmek gerektiğini söyleyen Şahin, “Hepimiz zamanın ve mekânın şahitleriyiz. Zaman ve mekân bize ne söylüyor? Dünya,  sürdürülebilir kalkınma, insani ve çevresel kalkınma diyor. Bu nedenle çevreyi koruyarak çocuklarımıza daha güzel bir dünya bırakmalıyız. Dünya akıllı ve güvenli şehirleri konuşuyor. Eğer dünyanın konuştuğu dili konuşamazsak hedeflerimize ulaşmamız mümkün değil. Kendimizi yenilememiz gerekiyor.” dedi.

2014 yılında belediye başkanı olarak göreve geldiğinde ilk önce kent bilgi sistemi kurma talimatı verdiğini ifade eden Şahin, “MAKS’a dahil olmadan kurumsal kapasitenizi geliştirmeniz gerekiyor. Beşeri sermayeyi bu vizyona ulaştırmalıyız. Şehirlerde koordinasyon ve birlik çok önemli. İlçe ile, kamu yerele bilgi vermiyor.  Ne kadar büyük bir sistem kurarsanız kurun, veriyi alamazsanız bu işi başaramazsanız. Ölçmediğiniz şeyi düzeltemezseniz. Bugün depremden, yangından bahsediyorsak, dünya koruyucu önleyici tedbiri konuşuyor. MAKS, koruyucu önleyici tedbirdir. MAKS’ın şehirlerimiz için ilaç olduğunu ve akıllı şehir hedefine büyük bir altyapı oluşturacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.  

Başkan Şahin, TBB olarak yeni bir belediyecilik anlayışı geliştirdiklerini de sözlerine ekleyerek, “TBB olarak artık sadece araç ve hibe veren belediyecilik anlayışını bırakıyoruz. Akıllı şehir olma konusunda yapılan her türlü projeye destek vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

 MAKS Yerel Yönetimlerin İşini Kolaylaştıracak

 Türkiye’nin en büyük dijital dönüşüm projesi olarak nitelendirilen MAKS;

Adres, yapı belgeleri ve TAKBİS entegrasyonu ile  yerleşim alanları ve bu alanlardaki yapılaşmanın takibi ve denetimine,
Kent ve e-belediye sistemlerinin geliştirilmesine,
Ulaşım hizmetleri ve teknik altyapının (elektrik, su, doğalgaz vb.) etkin planlanması ve süratle yerine getirilmesine,
Eğitim, sosyal donatı, huzurevi vb. sosyal ve kültürel tesislerin doğru planlanmasına,
İstatistiksel analizlerin yapılmasına katkı sağlayacak.

 

 

 

Başkan Şahin: “MAKS şehirlerimiz için ilaçtır”Başkan Şahin: “MAKS şehirlerimiz için ilaçtır”Başkan Şahin: “MAKS şehirlerimiz için ilaçtır”